Kripto paralarda satıcılar yeniden devrede: BTC, 20.000 doların altına geriledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları kritik haftada bir kez daha satış baskısına girdi. Bu hafta ABD enflasyon verisinin açıklanacak olması volatiliteyi artıran bir gelişme olarak karşımıza çıkarken FTX krizinin piyasaları olumsuz etkileyen asıl olay olarak ortaya çıktığı görülüyor.

Kripto paralar, haftaya düşüş ağırlıklı başladıktan sonra bugün Asya işlem saatlerinde satışların hızlandığı görüldü. Bitcoin, bir kez daha 20.000 doların altına çekilirken 19.344 dolara kadar geriledi. En büyük kripto para, 19.500 doların altına indikten sonra alıcılar devreye girdi ve BTC/USD, sabah saatlerinde 19.800 dolar bandına doğru tepki alımları gördü. Son duruma göre Bitcoin’de %5’lik bir düşüş söz konusu.

Ethereum, bu süreçte 1.430 dolara kadar geriledikten sonra 1.500 dolara doğru bir hareket başladı.

En büyük 10 kripto para arasında en sert düşüş Dogecoin ve Solana pazarından geldi. DOGE, şu an %13’e ulaşan düşüşle 0,10 dolar bandına gerilemiş oldu. Solana ise an itibarıyla %15’i bulan kayıpla 27 dolar bandına kadar geriledi ve ilk 10’daki konumunu kaybetti. Solana, özellikle FTX’in önemli miktarda yatırım yaptığı bir kripto para olarak son krizden ciddi şekilde etkileniyor.

FTX gerginliği büyüyor

Bu arada FTX’in yerel tokeni FTT, ilk 100’de en sert kayıp gören kripto para. FTT, gün açılışında hızlanan satışlarla %30’u bulan değer kaybı görerek 15 dolara kadar geriledi. Şu an ise hafif toparlanmayla 17 dolar bandında hareket ediyor. 

Dünkü gelişmelerde Binance’in FTT varlıklarını satacağına dair söylentiler vardı. Bu yüzden FTT’nin sert düşüşü sonrası gözler Binance’e çevrildi. Changpeng Zhao ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada FTT satışından sorumlu olmadıklarını söylerken suçlamaları reddetti. 

FTX’in iştiraki Alameda şirketinin bilançosundaki olumsuzlukla başlayan kriz, piyasada panik satışlarının artmasıyla devam ediyor. Dünkü gelişmelerde Alameda’nın FTT fiyatını 22 doların üzerinde tutma çabası gündeme gelmişti. Bundan dolayı şirket, Binance’e elindeki varlıkları OTC piyasasında 22 dolar birim fiyata alma teklifinde bulundu. 

Ancak son durumda satışlar hız kazanırken FTT, 15 dolara kadar geriledi. Piyasada ise Terra’nın çöküşüne benzer bir olumsuzluğun yaşanabileceğine dair tedirginlik sürüyor.

Toplam piyasa değeri yeniden 1 trilyon doların altında 

Kripto para piyasalarının genelini etkileyeme devam eden bu olayın büyümesi neticesinde toplam piyasa değeri, yeniden 1 trilyon dolarlık sınırın altına kayarak sabah saatlerinde 983 milyar dolarda bulunuyor. Son 24 saatlik işlem hacmi ise satıcılı ağırlıklı olarak 118 milyar dolara yükselmiş durumda. 

Yazar: Günay Caymaz