Kripto piyasaları 1 trilyon dolar desteğini koruyor: Hangi altcoin’ler öne çıktı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto paralar, haftanın ilk yarısında yatay seyrine devam ederken toplam piyasa değeri, kısa bir süre 1 trilyon doların altına geriledikten sonra yeniden bu psikolojin değerin üzerine hareket etti. 

Piyasa geneline düşük hacimli işlemler hakim olmaya devam ederken son 24 saatlik işlem hacmi 60 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu durum birçok kripto para fiyatında bir sıkışmaya neden oldu. Geçen hafta düşüş eğiliminin ardından yatırımcıların tedirginliği, kripto para korku ve risk iştahı endeksine de yansıdır. Endeks, son 24 saatte 25 puana gerileyerek piyasa algısının aşırı korku seviyesine girdiğini gösterdi. 

Bitcoin 21.500 dolar direnci altında devam ediyor

Son 5 günlük periyotta Bitcoin, yatay hareketi boyunca 21.500 dolar seviyesini geçmeyi başaramadı. Diğer yandan 21.000 doların altına sarkan fiyat hareketinde hızlı alımlar görüldü. Son durum BTC’nin bu fiyat aralığında sıkışan fiyatını gösterirken haftanın ikinci yarısında volatilitede bir artış görülebilir. 

Altcoin piyasasında son durum

En büyük 10 kripto para son 24 saatlik fiyat hareketine göre hafif satıcılı devam ederken sadece Ethereum yüzde 1’e yakın değer artışıyla öne çıktı. Ethereum, ABD işlem saatleri öncesi 1.650 dolardaki kritik direnç seviyesini test ediyordu. Ethereum, ayrıca bugün en trend kripto paralar arasında ikinci sırada yer alıyor.

Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) ise yüzde 1 oranında kısmi bir düşüşe sahipken diğer yüksek değerli altcoin’ler hemen hemen sabit kaldı.

Günün altcoin’i: Helium (HNT)

Helium (HNT), bugün ilk 100 kripto para arasında yüzde 14 değer artışıyla ilk sırada yer alıyor. HNT, güne 6,5 dolardan başlarken gün boyu devam eden alımlarla 7,7 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar kâr satışıyla 7,5 doların hemen altına kaydı. 

Bugün çift haneli oranda kazanç gören diğer altcoin ise Ankr oldu. Ankr, gün boyu hareketsiz kalırken son 2 saatte 0,036 dolardan 0,043 dolara kadar sıçrama gördü. An itibarıyla kripto parada volatil hareketler devam ediyordu. 

Diğer yandan bugün en çok düşüş gören altcoin, yüzde 5 gerilemeyle EOS oldu. EOS, son günlerde hızlı yükselişiyle öne çıkan altcoin olurken haftalık bazda yüzde 11,5 fiyat yükselişiyle ilk 100’de lider konumda. Diğer düşüş gören altcoin’lerin kayıpları ise yüzde 1 bandında sınırlı kalıyor.

Yazar: Günay Caymaz