Kripto piyasaları ABD enflasyon verisi öncesi nasıl hareket ediyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları, bugün piyasaların dikkatle takip edeceği ABD enflasyon verileri öncesi hafif pozitif yatay konumunda bulunuyor. 

Bitcoin (BTC), diğer yüksek sermayeli altcoin’lerden daha iyi performans göstererek %2’nin üzerinde değer artışıyla 17.400 bandında hareket ediyor. BTC, bugünkü yukarı yönlü hareketiyle 30 Kasım’dan bu yana dirençle karşılaştığı 17.200 dolar fiyatı üzerinde işlem görmeye başladı. 

Ethereum, %2’ye yakın değer artışıyla pozitif ivmesini sürdürürken 1.300 dolar sınırına ulaşmış durumda. İlk 10 kripto para arasında an itibarıyla BNB, ekside hareket eden tek kripto para olarak kaydedildi. BNB, Binance ile ilgili olumsuz söylentilerin etkisiyle dünkü %3’lük değer kaybının ardından bugün de %2,5’luk düşüşle 270 doların altında işlem görüyor. Diğer yandan BNB, günün ilk saatlerinde 255 dolara kadar geriledikten sonra bir miktar toparlandı.

Altcoin piyasası bekleme modunda

Diğer altcoin’ler ise düşük miktarlı değer artışlarıyla devam ediyor. MATIC ve XRP, %1 bandında yükselirken ADA, yarım puan değer artışı gördü, DOGE ise sabit kaldı. 

İlk 100 kripto paranın 66’sı dünkü fiyatına göre artıda olmasına karşılık kazançların kısıtlı kaldığı görülüyor. Buna göre bugün en yüksek değer artışı kaydeden ilk 5 kripto para; LDO (%5,9), COMP (%4,2), CRV (%4,1), BCH (%3,55) ve GMX (%3,5) olarak sıralandı. 

Bunun yanında bugün ilk 100’de sert düşüşler söz konusu. Binance ile bağlantılı Trust Wallet Token (TWT), son 24 saatte %20 değer kaybıyla 2 dolar sınırına kadar geriledi ve ilk 100’de şu an en çok kaybettiren kripto para. 70. sıradaki USDN ise %11’lik düşüşle 0,72 dolardan işlem görüyor. BNB, bugün ilk 100’de en çok düşen kripto paralar arasında 5. Sırada bulunurken önünde %6 gerileyen APE ve %4 düşen CAKE var. 

Toplam piyasa değeri, an itibarıyla 855 milyar dolarda bulunuyor. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise geçtiğimiz günlere nazaran bir miktar yükselişle 40 milyar doların üzerinde bulunuyor. 

ABD enflasyon verisi, TSİ 16.30’da açıklanacak. Verinin açıklanmasıyla kripto para piyasalarında volatilite artışı beklenirken beklentinin üstünde açıklanabilecek bir oran, varlık fiyatlarının negatif fiyatlanmasına yol açabilir.

Yazar: Günay Caymaz