Kripto piyasaları hafta sonuna doğru nasıl hareket ediyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları FTX krizine bağlı olarak hafta boyu sert kayıplar gördü. Hafta ortasında FTX’in durumunun daha da kötüleşmesiyle yılın dip seviyelerini yenileyen kripto para piyasaları, dün ABD enflasyon rakamlarının nispeten iyi gelmesiyle bir miktar toparlanma gördü. 

Dünkü işlemlerde düşüşü yavaşlatan alımlar geldikten sonra haftanın son iş gününde kripto piyasalarının yatay hareket ettiği görülüyor. 

Piyasayı %38 oranında domine eden Bitcoin, son 24 saatte %4,5 yükselişle 17.400 dolardan devam ediyor. BTC, son bir haftada ise %15’in üzerinde değer kaybıyla ilerliyor.

Ethereum ise dün dip seviyelerden gelen tepki alımlarıyla 1.300 dolar bandına kadar yükseldikten sonra kısmi bir geri çekilmenin ardından bugün akşam saatlerine doğru yeniden 1.300 dolara yöneldi. ETH, son 24 saatte %6,4 yükselirken geçen haftadan bu yana %20 oranında değer kaybetti. 

Bu hafta en büyük 10 kripto para arasına giren Polygon (MATIC), hızlı bir toparlanma görüyor. Dünden bu yana %15 değer artışı gören altcoin, şu an 1 dolar seviyesinin hemen üzerinde alıcı buluyor. 

İlk 10’da haftalık bazda en çok kayıp gören kripto para %27 düşüşle 0,088 dolarda devam eden DOGE oldu. FTX krizinden en çok etkilenen altcoin’lerden biri olan Solana, ilk 10’daki konumunu kaybederken bir haftada %45 değer kaybettikten sonra şu an 18 dolar sınırında işlem görüyor. 

İlk 100 kripto parada son durum

Piyasa değerine göre sıralanmış listede bugün FTX krizinden en çok etkilenen altcoin’lerin en çok yükselenler sıralamasında ilk sıralarda olduğu görülüyor.

Son duruma göre FTT, %26 değer artışıyla 3,48 dolara yükseldi, ancak altcoin, geçen haftaki fiyatına göre %86 değer kaybetti. Solana, ilk 100’de son 24 saatte en çok yükselen ikinci kripto para. 

%15 bandında değer kazanan Polygon, Litecoin ve Chiliz’in ardından FTX’in önemli bir yatırım yaptığı bilinen Aptos, %11 değer artışıyla geliyor. Bu arada Aptos, son bir haftada %30 değer kaybetti. 

Kripto para piyasalarında genel duruma baktığımızda geçen hafta 1 trilyon dolar değerini yeniden yakalayan toplam piyasa değerinin bugün 880 milyar dolara gerilediği görülüyor. Ortalama işlem hacmi de bir miktar düşerek 120 milyar dolar seviyesinde devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz