Kripto piyasalarında DeFi coinleri talep görmeye devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları, son günlerdeki düşüş yönlü oynaklığın ardından daha sakin işlemlere sahne oluyor. 

Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi 70 milyar dolara gerilerken bugün hafif alıcılı hareket eden kripto paraların toplam piyasa değeri, 850 milyar dolara yakın seyrediyor. 

Bitcoin (BTC), dün 15.800 dolar bandına kadar geriledikten sonra 17.000 dolara kadar yükselerek volatil hareket etti. Günü artıda kapatan en büyük kripto para, bugün daha çok 16.850 dolar seviyelerinde yatay hareket ediyor. Bu seviye, Bitcoin piyasasında hafta sonundan bu yana ilk olarak destek ve daha sonra direnç olarak kullandığı fiyat olarak dikkat çekiyor. 

Ethereum (ETH), dünkü talep artışında 1.265 dolarda dirençle karşılaştıktan sonra 1.200 dolara kadar geriledi. Yeni güne alıcılı başlayan kripto para, ABD seansı öncesi yeniden 1.265 dolar direncine takılmış durumda. 

İlk 10 kripto parada bugün öne çıkan altcoin XRP oldu. XRP, son 24 saatlik fiyat hareketinde ortalama %10 değer kazancını koruyarak 0,38 dolar bandında alıcı bulmaya devam ediyor. BNB ise bugün %2,65 oranında düşüşle 275 dolara yakın hareket ederken ilk 10’da en çok satış gören kripto para konumunda. BNB, gün içi işlemlerde 280 dolar seviyesinde bir dirençle karşılaştı. 

İlk 100 kripto parada son durum

Bugün ilk 100 kripto paranın 77’si dünkü fiyatına göre artıda bulunuyor. Günün öne çıkan altcoin’leri ise çift haneli kazançla devam eden Quant (%19,75) ve Lido DAO (%10,15) geliyor. Bu varlıkların arkasından ise XRP, ilk 100’de en çok yükselen üçüncü kripto para olarak geliyor. 

Bugün piyasada kısıtlı düşüşler görülüyor. Buna göre PancakeSwap (-%3,29), KCS/USD (-%3,2) ve Convex Finance (-%3), an itibarıyla en çok düşen kripto paralar. 

Haftalık bazda bakıldığında mevcut krizde ciddi bir fiyatlanma gören Trust Wallet Token, %96 değer artışıyla açık ara önde ilerliyor. GMX token, haftalık %20 yükselişe sahipken PAX Gold, altının son günlerdeki değer artışına bağlı olarak %6’ya yakın artışla devam ediyor. 

FTT’nin haftalık kayıpları %90’a ulaşırken bugün 1,44 dolardan işlem görüyor. Solana, %47 kayıpla devam ediyor ve bugün 14,5 doların hemen üzerinde bulunuyor. Son günlerde çekim taleplerini karşılamaya çalışan Crypto.com’un yerel tokeni CRO ise bugün %4’e yakın yükselişe rağmen geçen haftadan bu yana %36 değer kaybına sahip ve şu an 0,07 dolardan işlem görüyor. 

DeFi coin’lerinde son durum

DeFi sektöründe faaliyet gösteren projelerin tokenlerine bakıldığında bugün Solana ağındaki projenin tokeni Serum, bugün %54 değerlemeyle öne çıkan altcoin oldu. Ardından Crono.tech ve MDX/USD, %25 – 30 bandındaki değer artışılarıyla geliyor. 

Haftalık performanslara bakıldığında ise piyasadaki kargaşada pozitif fiyatlanan DeFi cinleri arasında DYDX ve TFII, sırasıyla %65 ve %43,8 yükselişleriyle öne çıkıyor. DYDX, özellikle bugün değerini %15 daha artırarak gündemdeki yerini koruyor.

Yazar: Günay Caymaz