Kripto piyasalarında son durum: XRP ilk 10’da öne çıktı, LUNC hızlı yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları, dün gün sonuna doğru yukarı yönlü bir hamle yaparken hareket kısıtlı kaldı ve gün boyu hafif satıcılı bir seyir izlendi. 

Bitcoin, Son 24 saatte 16.800 dolardaki yatay hareketini 17.000 dolara doğru hareketlenen alımlarla kısa bir süreliğine bozdu, ancak Asya işlem saatlerinde satıcıların devreye girmesiyle Bitcoin, gün boyu aşağı yönlü hareket ederek 16.800 sınırına geri döndü. 

Benzer bir ivmeye sahip olan Ethereum, 24 saatlik işlemlerde 1.233 dolara kadar yükseldikten sonra an itibarıyla 1.217 dolarda işlem görmeye devam ediyor. 

İlk 10 kripto para arasında ise bugün öne çıkan kripto para XRP oldu. Ripple tokeni, dünkü işlemlerde 0,345 dolardan %7 artış sonrası 0,368 dolara yükseldi. Günün ilk saatlerinde 0,36 doların altına sarkan kripto para, alıcıların yeniden devreye girmesiyle bir kez daha yükseliş gördü ve bugün 0,37 dolar seviyesine kadar değer kazandı. Son durumda XRP, %5’e yakın yükselişle ilk 10’da diğer kripto paralar sabit kalırken en çok kazandıran varlık olarak ilerliyor. 

XRP’nin ardından MATIC de %1 oranında kısmi değer artışıyla 0,81 dolardan el değiştiriyor. 

Bugün kripto piyasasının gözü sert yükselen LUNC’deydi

En büyük 100 kripto para arasında bugün açık ara öne çıkan kripto varlık Terra Classic’in yerel varlığı LUNC oldu. LUNC, hafta açılışında başlayan trendini bugün artırarak devam ettirdi ve dünkü açılış fiyatına göre %25 oranında değer kazanarak 0,00018 dolar bandına ulaştı. 

LUNC, şu an Aralık ayı kayıplarını telafi ederek Kasım ayı seviyelerinde işlem görüyor. Bugün yeniden 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak 38. sıraya yükselen LUNC ile ilgili son gelişmelerde Terra Classic topluluğunun yeni teklif oylaması var. Oylanan güncel teklif, tüm yakılan LUNC’nin %50’sinin topluluk geliştirme havuzuna aktarılmasını öngören bir önceki teklifin iptaliyle ilgili. LUNC’nin, yakım faaliyetlerine destek olacağı düşünülen yeni teklifle olumlu fiyatlandığı görülüyor.

İlk 100 kripto parada LUNC’nin ardından QNT, FIL ve OKB, %5 bandında yükselişleriyle XRP’nin hemen önünde yer alan altcoin’ler oldu. İlk 100’de XCN, TON ve FXS, bugün en çok kaybettiren altcoin’ler olarak sıralandı. 

An itibarıyla İlk 100 kripto paranın 56’sı artıdayken 44’ü düne göre ekside devam ediyor. Toplam piyasa değeri ise 811 milyar dolarda sabit kalmış durumda. Son 24 saatlik işlem hacmi 23 milyar dolar ile düşük seyrini sürdürüyor.

Yazar: Günay Caymaz