Kripto tahminleriyle tanınan sunucu yeni kehanetini açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – CNBC sunucusu Jim Cramer, Mad Money programında Bitcoin ve bazı kripto paralar için çöküş tahmininde bulundu. 

Son yıllarda kripto piyasasına yönelik tahminleriyle ünlenen Cramer, daha çok tahminlerinin tersine çıkmasıyla gündeme geldi.

Jim Cramer, zaman zaman kripto piyasalarıyla ilgili iddialı tahminlerde bulunurken bu tahminlerin genellikle tersinin çıktığı görüldü. Ancak bir istisna olarak ünlü sunucu Haziran ayındaki düşüşü doğru tahmin etmişti. Cramer, o dönem Fed’in mevcut politikasına dayandırdığı tahmininde kripto paraların düşmeye devam edeceğini söylemişti.

Jim Cramer, son programında yatırımcıların çıkış için hâlâ vaktinin olduğunu söylerken bu sefer kripto piyasalarının 2023 yılında çökeceğine dair kehanette bulundu.

“2023’te ADA, XRP, MATIC ve DOGE’nin fiyatı sıfırlanabilir”

CNBC sunucusu, bunun yanında tahminini bir adım öteye taşıyarak kendisine göre en kötü durumda olan altcoin’lerden de bahsetti. Cramer’e göre Cardano (ADA), XRP, Polygon (MATIC) ve Dogecoin‘in (DOGE) değeri, 2023 yılında sıfırlanabilir. Jim Cramer’in felaket senaryosu, bu altcoin’lerle sınırlı kalmadı ve piyasanın en büyük sabit kripto varlığı USDT’nin de ciddi bir risk taşıdığını dile getirdi. Cramer, 2023 yılında USDT’nin Terra ekosisteminin sabit varlığı TerraUST’ye benzer bir duruma düşerek sıfırlanabileceğini söyledi.

Tether’ın ihraç ettiği USDT, şu an 65,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle ve ortalama 25 milyar dolarlık işlem hacmiyle kripto para piyasalarının önemli bir varlığı konumunda bulunuyor.

Jim Cramer, endüstrisinin kripto varlıkları ayakta tutmak için çaba sarfettiğini, ancak bu varlıkların 2000’li yıllardaki dot-com çöküşüneki hisse senetlerle aynı kaderi yaşayacağına inandığını söyledi. 

Cramer, ayrıca önceki yayınlarında Bitcoin için 12.000 dolarlık bir dip fiyat tahmin etmişti, ancak en büyük kripto para henüz tahmin ettiği seviyenin üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Standard Chartered, Bitcoin için 5.000 dolar tahmininde bulundu

Diğer yandan bu hafta çok uluslu finansal kuruluş Standard Chartered 2023’ün finansal piyasa sürprizleri başlıklı raporunda Bitcoin’in önümüzdeki yıl 5.000 dolara kadar düşebileceğini iddia etti. Bu durumda göre Uluslararası banka, Bitcoin’in mevcut değerinden %70 daha geri çekilebileceğini tahmin ediyor. 

Jim Cramer’ın karamsar tahminine karşılık kurum, kripto piyasasında olası bir çöküşü, teknoloji hisselerindeki düşüşe bağlıyor ve zincirleme etkiyle Bitcoin satışlarının hızlanmasının kripto endüstrisinde daha fazla iflasa yol açabileceğini belirtiyor.

Goldman Sachs stratejistleri farklı düşünüyor

Ancak bu konuda aynı stratejiye sahip olmayan finansal kuruluşlar da var. Örneğin bugün Goldman Sachs’ın FTX’in çöküşü sonrası kripto şirketlerini takibe aldığı raporlandı. Buna göre banka, ucuzlayan ve potansiyeli olduğunu düşündüğü kripto şirketlerini satın almak veya yatırım yapmak için milyonlarca dolarlık bir fon ayırdı.

Yazar: Günay Caymaz