Küresel piyasalarda dün neler oldu, bugün neler bekleniyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü.

Avrupa hisse senedi endekslerinde de karışık bir tablo görüldü. Euro Stoxx 600 endeksi %0,58 geriledi. Alman DAX endeksi %0,64 ve İngiltere FTSE 100 endeksi %1,29 yükseldi.

ABD tarafında Fed FOMC faiz kararı öncesinde makro verilerle dalgalandı. ABD’de dün açıklanan verilere göre, JOLTS Açık İş Sayısı Eylül’de 10 milyon 717 bine çıkarak piyasa beklentilerinin aksine artış gösterdi. Veriler, açık iş sayısındaki beklenmedik artışın Fed’in yüksek enflasyona karşı agresif faiz artırımlarına rağmen iş gücü talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi. Ülkede ISM imalat endeksi ise Ekim’de bir önceki aya göre 0,7 puan azalışla 50,2’ye inerek Mayıs 2020’den bu zamana kadarki en düşük seviyeye geriledi. Fed’in faiz artırımlarına yönelik agresif tutumunu yumuşatacağı beklentileriyle güne yükselişle başlayan endeksler, agresif faiz artışlarına rağmen iş gücü talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini gösteren verilerin ardından kapanışta negatif bir seyir izledi.

ABD JOLTS verileri, Fed’in parasal sıkılaştırma politikasını yavaşlatma olasılığının sorgulanmasına neden oldu ve piyasalara satış getirdi. New York borsası kapanışında Dow Jones endeksi, %0,24 azalışla 32.653,20 puana geriledi. S&P 500 endeksi %0,41 azalarak 3.856,10 puana ve Nasdaq endeksi %0,89 kayıpla 10.890,84 puana indi. Facebook/Meta +%2,2, Apple -%1,75, Amazon -%5,5, Netflix -%1,76 ve Google -%4,27’lik performans ile günü sonlandırdı.

Bugünkü bilanço açıklamalarında Pfizer öne çıktı. Şirketin hisse başına kârı, 2022 yılı 3. çeyreğinde 1,78 USD ile piyasa beklentisi olan 1,47 USD’nin üzerinde geldi. Toplam gelir ise 22,64 milyar USD ile 21,12 milyar USD’lik beklentinin altında kaldı ve yıllık bazda %6 gerileme kaydetti. Açıklanan bilanço sonrası değer kazanan şirket hisseleri günü %3,14 primle 48,01 USD seviyesinde tamamladı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi sakin seyrini sürdürürken %4,04 seviyesinde dengelendi. DXY gün içerisinde hafif primle 111,75 seviyesine kadar yükselse de günü 111,3 seviyesinde tamamladı. Euro/dolar paritesi bu sabah 0,9885 seviyesinde. Petrol fiyatları, yarınki Fed kararı öncesi yükselişte. Brent petrol bu sabah 95,8 dolar seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir seyir görüyoruz. Bugün ABD vadelilerinde ise pozitif bir görünüm var. VIX endeksi bugün 25,8 seviyesinde. Bugün yurt dışında S&P Global imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri sırasıyla İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi için gelecek. Almanya’da dış ticaret dengesi, işsizlik oranı ile ABD’de ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak. ADP özel sektör istihdamında en son 208 bin artış yaşanmıştı.

Bugün TSİ 21.00’de ise Fed FOMC faiz kararı piyasalar tarafından takip edilecek. Fed’den bu toplantıda 75 bp daha faiz artırımı bekleniyor. Bu ölçekte bir faiz artırımının tamamen fiyatlandığını düşünürsek piyasaların odaklanacağı asıl nokta Merkez Bankasının ileriye dönük mesajları olacaktır. Ağırlıklı piyasa beklentisi Fed’in önümüzdeki aydan itibaren faiz artırımlarının hızını keseceği yönünde. Söz konusu beklentinin karşılanıp karşılanmayacağı varlık fiyatlarının kısa vadeli görünümünü belirleyecektir

Gelecek gündemde neler var?

Perşembe günü İngiltere Merkez Bankasının faiz kararı açıklanacak. BoE, son iki toplantısında faizi 50’şer baz puan artırmıştı. Cuma günü ise piyasaların yakından takip edeceği veri, ABD tarım dışı istihdam değişikliği verisi olacak. ABD tarım dışı istihdamı Eylül ayında 263.000 olurken, işsizlik oranı Ağustos’taki %3,7’ye karşı %3,5’e gerilemişti. Cuma günü ayrıca Euro Bölgesi için üretici enflasyonu açıklanacak. Bölgede üretici fiyatları en son %43,3 artış göstermişti.

Kaynak: Halk Yatırım

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır