Kurumsal yatırımcılar Bitcoin biriktirmeye devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Crypto Quant’ın CEO’su Ki Young Ju, Twitter üzerinden varlıklı yatırımcıların Binance aracılığıyla agresif bir şekilde bitcoin almaya devam ettiklerini yazdı.

Ki Young Ju, yaptığı yorumda Binance’in şu an tüm spot Bitcoin işlem hacminin %84’ünü kontrol ettiğini söyledi. (Coinbase) ise %9 işlem hacmiyle ikinci sırada bulunuyor. Crypto Quant CEO’su ayrıca son 6 aydır Bitcoin spot işlemlerinin önemli ölçüde arttığına dikkat çekerken bu durumun yoğun satış baskısına dayanacak ölçüde talep oluşturduğunu söyledi.

Diğer yandan ABD Fed sıkılaştıcı para politikasına devam ederken bu durum riskli piyasalar olan kripto para piyasalarını 2022 yılı boyunca olumsuz etkilemeye devam etti. Yıl boyunca piyasalarda önemli bir satış baskısı söz konusuydu.

Bununla birlikte Ki Young Ju, Bitcoin’in mevcut fiyat hareketinin 2018 yılındaki geri çekilmeyle karşılaştırmanın yanlış olacağını iddia etti. Birçok analistin BTC’nin 19.000 dolardaki hareketini Kasım 2018’de BTC’nin 6.000 dolardaki hareketine benzettiğini söylerken bu konuda yanıldıklarını iddia ediyor.

Zira analist, o dönem Bitcoin’in 6.000 dolardan 3.000 dolara kadar düşüşü hareketini BTC’nin bu yıl 30.000 dolardan 18.000 dolara düşüş ivmesine daha çok benzediğini düşünüyor.

Buna göre yaptığı hesaplamaya göre Bitcoin benzer bir ivmeyi tekrarlarsa 15.000 dolar seviyelerinde dip görebilir. Bu da şu anki fiyat seviyesinden %18’lik bir düşüş daha olabileceği anlamına geliyor. Sonuç olarak Bitcoin’in dip fiyatlarında olduğunu savunan analist, mevcut dönemin Bitcoin biriktirmek için ideal bir zaman olabileceğini iddia ediyor.

Bitcoin fiyatında son durum

Bitcoin, geçen haftanın son iş gününde 18.650 dolara kadar geriledikten sonra 19.000 doların altında önemli bir talep gördü. Hafta sonu işlemlerinde alıcılı seyri devam ederken özellikle haftanın son günü %2’ye yakın değer artışıyla 19.700 dolar sınırına kadar yükseldi.

Yeni haftaya ise Asya işlem saatlerinde başlayan satışlarla düşüşle başlayan BTC, sabah saatlerinde 19.300 dolara kadar gerileyerek bu noktada denge bulma çabasındaydı.

Yazar: Günay Caymaz