Lagarde’ın konuşması ve istihdam raporu öncesinde Avrupa borsalarında düşüş hakim

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde’ın konuşması ve ABD’nin aylık istihdam raporu öncesinde Cuma günü Avrupa piyasalarında düşüş hakim.

DAX, CAC 40 ve FTSE 100 %0,1 düşüş yaşadı.

Yılın ilk yarısındaki ciddi satışların ardından yatırımcıların resesyon korkularından kurtulmaya çalışması ile Avrupa endeksleri bu hafta bir dereceye kadar toparlandı.

Bununla birlikte merkez bankalarının faaliyetleri yatırımcıları yine de diken üstünde tutuyor.

Öte yandan eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, genel seçim kampanyası sırasında vurulurken İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın gidişi ile küresel piyasalarda bir belirsizlik havası oluştu.

ECB Başkanı Christine Lagarde’ın, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu riskler üzerine yapacağı konuşma, merkez bankasının bir sonraki toplantısından önce büyük ilgi çekecek.

Önemli bir diğer gelişme ise ABD’nin aylık istihdam raporunun paylaşılması olacak. Mayıs ayındaki kadar olmasa da Haziran ayında da istihdamda artış bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde; BMW (ETR:BMWG) %0,4 düşüş gösterdi. Alman otomobil devi, çip kıtlığı ve Çin’deki karantinalar yüzünden 2022’nin ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %13 daha az araç satışı yaptı. İkinci çeyrekteki satışları ise yaklaşık %20 düştü.

JD Sports (LON:JD) yeni başkan olarak Andrew Higginson’ın adını verdikten sonra hisseleri %0,4 yükselirken sermayesini 200 milyon euro (204 milyon dolar) Tag Immobilien (ETR:TEGG) artırmaya çalışacak olan Tag Immobilien (ETR:TEGG) hisseleri %9 civarı değer kaybetti.

Petrol fiyatları düşüş yaşayarak resesyon korkuları ve onunla ilişkili talep yıkımının devam eden baskısından dolayı art arda ikinci haftayı da negatif kapatma yolunda.

Perşembe günü ABD Enerji Bilgilendirme Dairesinin ham petrol stok raporu, geçen hafta stokların, 8 milyon varil ile iki ayın en yüksek seviyesinde olduğunu gösterdi.

WTI %0,7 düşüşle 101,99 dolar olurken Brent %0,5 azalarak 104,12 dolara geriledi. Her iki gösterge de Çarşamba günü üç ayın en düşük seviyelerine yaklaşırken Salı günü Brent petrolde yaşanan 10,73 dolarlık düşüş, sözleşmenin 1988 yılında işleme başladığından bu yana yaşadığı en büyük üçüncü kayıp oldu.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,4 düşüşle 1.733,30 dolar olurken EUR/USD %0,7 değer kaybederek 1,0088’den alıcı buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir