Marks & Spencer, artan belirsizlik nedeniyle temettülere başlama kararını erteledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Marks and Spencer (LON:MKS), İngiltere’nin ekonomik görünümüne ilişkin yüksek düzeydeki belirsizliği gerekçe göstererek hissedarlara yapılacak ödemelere devam etme kararını mali yılın sonuna kadar ertelediğini açıkladı.

Şirketin kârı Eylül ayına kadar olan altı aylık dönemde %23 düşerek 205 milyon sterline (1 sterlin=1,1525 dolar) geriledi. Şirket uzun vadede kapasite artırmaya yatırım yapsa bile tüketici davranışlarının pandemi öncesi kalıplara dönmesi nedeniyle Ocado (LON:OCDO) ile olan gıda teslimatı ortak girişimi, 700.000 sterlinlik net zarara dönüştü.

Buna rağmen şirket, Giyim ve Ev segmentindeki satışların %4,2, Gıda satışlarının %3 ve Uluslararası satışların %4,1 arttığı önemli tatil çeyreğine “iyi” başladığını söyledikten sonra tüm yıl için kâr beklentisini korudu. Şirket, gelirinde %8,5’lik kayda değer bir artış paylaştı ve net borcunu %7 daha azaltarak Eylül sonu itibariyle 2,93 milyar sterline düşürdü.

Yakın vadede; yaklaşan Dünya Futbol Kupası’nın yiyecek ve içecek satışlarını desteklemesini beklediğini söyleyen şirket, İngiltere’deki diğer perakendecilerin de söylediği gibi mevsimsel olmayan sıcak havanın yeni sonbahar ve kış giyim koleksiyonlarının satışlarındaki olağan artışı geciktirdiği belirtti.

Ayrıca Mart 2024’e kadar olan yılda “tüm M&S pazarlarında koşulların daha zorlu hale gelmesinin kuvvetle muhtemel olduğu” uyarısında bulunarak son birkaç yıldaki radikal değişimin bile sadece “toplanan fırtınaya karşı bir miktar yalıtım” sağladığını söyledi.

Şu anda 248 olan büyük mağaza sayısını, beş yıl içinde 180’e düşürme planlarını hızlandırmak istediğini ve böylece yiyecek ve içecek operasyonlarını genişletmek için kaynak yaratacağını belirtti.

M&S ayrıca hissedar ödemelerine yeniden başlama kararını birkaç ay daha erteleyerek öncelikle Noel alışveriş döneminin nasıl geçeceğini görmek istediğini belirtti.

“Makro görünüm nedeniyle yönetim kurulu; sermaye tahsisi politikasını ve hissedarlara sermaye getirilerinin yeniden sağlanmasına yönelik seçenekleri değerlendirmeyi yıl sonuna kadar erteleyecektir.”

Marks & Spencer hisseleri Çarşamba günü %1,2 düşerek sadece %0,2 gerileyen FTSE 250 endeksinin altında bir performans sergiledi.