Matriks, hisse fiyatındaki sert düşüş sonrası açıklama yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş., bugün Kamuyu Aydınlatma Platformunda şirket hakkında çıkan söylentilere karşılık bir açıklama yayımladı. 

Yapılan açıklamada son günlerde şirket faaliyetleri ve ortaklık yapısı konusunda sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların asılsız ve yanlış bilgilerden oluştuğu ifade edildi. Bu durumun MTRKS payında olağan dışı fiyat hareketine neden olduğu dile getirilirken yatırımcıların yoğun şekilde bilgi talebinde bulunduğu belirtildi ve şirket, bir açıklama yapma gereği duydu.

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş.’nin, 2003 yılında kurulan bir finansal teknoloji firması olarak 19 yıldır kesintisiz bir şekilde faaliyetlerine devam ettiği belirtilirken şirketin %41.34’ü halka açık olduğu ve çoğunluk hissesinin halka arz öncesinde olduğu gibi ortakların elinde olduğu bilgisi verildi. 

Hisse dağılımının halka arz izahnamesinden kontrol edilebileceği aktarılan açıklamada halka arz taahhütleri doğrultusunda ortakların, halka arz tarihinden itibaren 2 yıl süreyle hisse satışı yapmayacağına vurgu yapıldı. Ayrıca halka arz sonrasında da şirketin ortaklık yapısında kişi bazında bir değişiklik yapılmadığı bildirildi. Şirket, 2021 yılı Mart ayında halka arzını gerçekleştirdikten sonra geçen sene 6 Nisan tarihinde Borsa İstanbul’da işlemlere başladı. 

Matriks, faaliyetlerine normal bir şekilde devam ettiğini ve son açıklanan 2022 yılının ilk 6 aylık finansal tablolarında kârının bir önceki yıla göre ciddi oranda arttığı üzerinde durdu. Şirket, 2022’in ilk altı aylık dönemi için net kârını, geçen yılın tamamını aşarak, 27.583.099 TL olarak gerçekleştiğini açıklamıştı.

Açıklamanın sonunda ise şirket, faaliyetleri hakkında kamuoyuna duyurulması gereken olumsuz bir durum bulunmadığının altını çizdi.

MTRKS hissesinde son durum 

MTRKS hissesi, 26 Ağustos’ta 81,8 TL’de zirve gördükten sonra son 5 gündür sert satışlara maruz kalarak taban fiyatından işlem görmeye başladı. Bugün ile birlikte 5 günlük taban serisi neticesinde hisse fiyatı, 47,5 TL’ye kadar gerileyerek zirve fiyatından yüzde 42 oranında önemli bir değer kaybı yaşadı. 

MTRKS, bu yılın Mart ayında 20 TL fiyatından önemli bir ivme kazanarak geçen hafta görülen zirve fiyatına kadar değerini yüzde 290 oranında artırmıştı. Son 5 gündür devam eden sert düşüş eğilimi ise yükseliş trendi boyunca Temmuz ayının sonunda görülen kısmi düzeltmenin ardından ciddi bir düzeltme olarak kaydedildi.

Yazar: Günay Caymaz