Merkez Bankası %80’i aşan enflasyonu değerlendirdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Tüketici enflasyonu %80’i aşarken üretici enflasyonu ise %143’te ve üreticinin maliyetinin çok daha fazla olduğu, bunun tüketiciye daha az yansıtıldığı görülüyor. Buna karşın tüketici için de son bir yıldaki enflasyon artış hızı, alım gücünde son derece büyük bir tahribat yarattı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası %80’i aşarak 24 yılın zirvesine çıkan enflasyonu değerlendirdi. Son ayda yıllık tüketici enflasyonunun enerji ve gıda gruplarında gerilediğini, diğer gruplarda ise yükseldiğini belirti. Ağustos’ta enflasyondaki artışa en belirgin katkı temel mal ve hizmet gruplarından geldi.

Temel mal grubunda yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükselmeye devam etti. Bu dönemde, hizmet grubunda yıllık enflasyon ulaştırmada gerilerken, diğer hizmetler ve kirada daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda artış gösterdi. Yaş meyve ve sebze fiyatları son ayda düştü, ancak işlenmiş gıda fiyatları yükselmeye devam etti.

Üretici enflasyonu emtia ve enerjideki düşüşle geriledi

Enerji enflasyonu, uluslararası ham petrol fiyatlarındaki görünüme bağlı olarak gerileyen akaryakıt fiyatlarıyla düşüş gösterdi. Uluslararası emtia fiyatlarındaki görünüme paralel olarak üretici fiyatlarında aylık enflasyon önceki aylara kıyasla yavaşlarken, yıllık enflasyon bir miktar geriledi.

Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon tahmini %60,4

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, son enflasyon raporu sunumunda yıl sonu beklentilerinin %60,4 olduüunu söyledi. Enflasyonda %80’li seviyeler beklemediğini de ifade eden Kavcıoğlu, baz etkisiyle tahminlerin de altında bir yıl sonu kapanışı olacağını açıkladı.

Yazar: Deniz Engin