Merkez Bankası açıkladı: FAST sisteminde üye işyeri dönemi başlayacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investimg.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının 2021’de tasarlayıp işletmeye aldığı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi, özellikle anlık ve hafta sonu ödemeleri ile banka bilgileri dışında kimlik numarası, cep telefon numarası ve adres bilgileri ile para transferi özelliğiyle büyük kolaylık sağlıyor. Merkez Bankasının geliştirdiği bu sisteme 24 banka üye ve FAST Sisteminde günlük ortalama 7,9 milyar TL tutarında 6,4 milyon ödeme hesaplar arasında anlık gerçekleşiyor.

Merkez Bankası açıkladı: FAST üye işyeri ödemeleri başlıyor

Merkez Bankası bugün yaptığı basın duyurusunda 2023’ün ilk çeyreğinde üye işyeri ödemeleri için hazırlıkların tamamlandığı belirtti. Mobil uygulamalar ve POS cihazlarının ekranlarında görüntülenen TR-Karekod’u okutulmasıya hesaptan hesaba anlık ödeme imkânı sunan FAST işyeri ödemelerinin işlemleri kolaylaştırması bekleniyor.

FAST sistemi Ocak 2021’de kullanıma açılmıştı. Bu sistemle 7 gün 24 saat anlık para transferi gerçekleştirilebiliyor. Transfer limiti sistemin başlangıcından itibaren kademeli olarak artırıldı. Merkez Bankası verilerine göre, kayıtlı kullanıcı sayısı 19 milyona ulaştı.

Yazar: Deniz Engin

bitcoin ve kripto haberleri barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored