Merkez Bankası bu yıl 95 ton altın alarak dünyada ilk sıraya çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Dünya Altın Konseyi, 2022’nin 3. çeyrek raporunu açıkladı.

Merkez bankaları yılın 3. çeyreğinde tüm zamanların çeyreklik rekorunu kırarken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), en çok alım yapanlar arasında oldu.

3. çeyrekte en çok altın alımını Türkiye, Katar ve Özbekistan merkez bankaları yaptı

Küresel merkez bankalarının altın alımları 3. çeyrekte %115’lik bir artış kaydetti ve miktar 400 tona yaklaşarak son 22 yılın en yüksek çeyrek alımı gerçekleşti. Bu miktar aynı zamanda 2018’deki 241 tonun yaklaşık 2 katına çıktı.

TCMB bu yıl 95 ton altın aldı

Merkez Bankası yılın 3. çeyreğinde 31 ton altın aldı. Yılın ilk 9 ayında ise 95 ton alımı yaparak toplam altın rezervini 489 tona çıkardı. Bu rakam toplam rezervlerin %29’una tekabül ediyor.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, geçen hafta düzenlenen enflasyon raporu sunumunda gazeteci ve ekonomistlerin sorularını cevapladı. Gelen sorulardan biri altın rezervindeki artıştı. Kavcıoğlu, altın alımlarına dair şu değerlendirmeyi yaptı:

“TCMB’nin altın rezervleri daha da artacak”

“Altın rezervlerimiz daha da artacak, altında herhangi bir şey aramanıza gerek yok. Türkiye’nin çok önemli bir altın potansiyeli var, yastıkaltı var. Dolayısıyla bunun artık ekonomiye katılması noktasında Merkez Bankası olarak diğer kurumlarla ve Hazine ile birlikte önemli çalışmalar yapıyoruz. İnşallah çok daha iyi sonuçlar alacağız.”

Yazar: Deniz Engin