Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranlarını değiştirdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Resmî Gazete’de yayımlanan zorunlu karşılık tebliği ile Merkez Bankası, bankalara yeni yükümlülükler getirdi.

TL’ye geçişte uygulanan zorunlu karşılık şartında değişiklik yapıldı

Daha önce dövizden TL’ye dönüşümde uygulanan belli bir oranı yakalama zorunluluğu sadece bireysel kişileri yani gerçek hesapları kapsıyordu. Yapılan değişiklikle bu koşul, tüzel kişileri yani şirketleri de kapsayacak. Resmî Gazete’de ilgili bölüm,’ gerçek kişi’ ibaresi ‘gerçek ve tüzel kişi’ olarak, ‘oranını’ ibaresi ‘oranlarını’ olarak değiştirildi.

Bankaların TL’ye geçişinde uygulanan zorunlu karşılık şartı yükseltildi

Daha önceden bankaların yabancı para zorunlu karşılık oranı sadece bireysel kişilerin hesaplarındaki dönüşüm oranına göre uygulanıyordu. Bu uygulamada dönüşüm oranı %5’in altında olan bankalar ilave olarak 5 puan daha yabancı para zorunlu karşılık oldurmak zorundaydı.

Tebliğle beraber hem gerçek hem de tüzel kişilerin hesaplarındaki yabancı para zorunlu karşılık oranı yani dövizden TL’ye dönüşüm oranı %10’nun altında kalanlar %5 ilave puan; %10-20 aralığında olan bankalar ise %3 ilave puan yani zorunlu karşılık bulması gerekecek.

Bu yeni kararla bankalara uygulanan ilave zorunlu karşılık aralığı genişletilmiş oldu.

Resmî Gazete’deki açıklama şöyle:

Yazar: Deniz Engin