Meta, geniş çaplı işten çıkarmalar planlıyor: Metaverse projesi sonlanıyor mu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta’nın işgücünü önemli ölçüde azaltacağına dair planlar sızdırıldı. Meta yönetimi ise henüz konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. 

Wall Street Journal haberine göre Mark Zuckerberg’in şirketi Meta, bu hafta toplu işten çıkarmalar için düğmeye basabilir. Habere göre binlerce Meta çalışanı, Kasım’ın ikinci haftası işsiz kalabilir.

Meta, Metaverse yatırımında henüz beklenen ivmeyi yakalayamadı

Meta’nın toplu işten çıkarma planı, yakın zamanda açıklanan 3. çeyrek raporuyla ilişkilendiriliyor. Meta, son çeyreklik raporunda önemli oranda düşüşler görüldü. Şirketin net kârı, geçen yıl 9,2 milyar dolar iken bu yıl 4,4 milyar dolara düşerek %52 oranında bir düşüş gerçekleştirdi. Diğer yandan şirketin önemli miktarda yatırım yaptığı Metaverse birimi Reality Labs’ın harcamalarının yüksekliği dikkat çekti. Şirket, son dönemde Metaverse alanıyla ilgili 3,7 milyar dolarlık bir operasyonel kayıp bildirdi. Zuckerberg ise son zamanlarda Metaverse girişimiyle ilgili yaptığı açıklamada bu alandaki yatırımlarının geri dönüşünün 10 yılı bulabileceğini söyledi.

Pandemi dönemindeki büyüme, yerini düşüşe bırakıyor

Meta, şu an da 87.000 çalışana sahip. Pandemi döneminde ciddi şekilde istihdam artışı görülen şirkette 2020 ve 2021 döneminde 27.000 çalışan artışı görüldü. 2022’nin ilk 9 ayında ise şirket iş gücüne 15.000’den fazla çalışan ekledi. Pandemi sonrası dönemde ise enflasyon artışı ve ekonomik durgunluk gibi bazı makro ekonomik sorunların baş göstermesi, şirketlerin faaliyetlerinde de sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Buna bağlı olarak Meta, toplu işten çıkarma planlarına sahip tek büyük şirket değil.

Birçok küresel şirket işten çıkarma planlarına sahip

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasınından ardından ilk aksiyonlarından biri çok sayıda Twitter çalışanını işten çıkarmak oldu. Geçtiğimiz hafta Twitter’dan 7.500 çalışanın işten çıkarıldığı bildirildi.

Bunun yanında Amazon, küresel ekonomik sorunları gerekçe göstererek kurumsal iş kolu için personel alımlarını durdurduğunu açıkladı. Ödeme hizmeti sağlayıcısı Stripe, pandemi döneminde elde edilen gelirlerin eridiğini söyleyerek iş gücünün %14 oranında azaltacağını açıkladı. 

Bunun yanında Snapchat’in ana şirketi Snap, Ağustos ayında toplam personelinin %20’sini işten çıkarmıştı. Geçtiğimiz aylarda kripto endüstrisinden de birçok şirket, çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldı. Bu şirketlerin başında ABD kripto borsaları Coinbase, Gemini ile Crypto.com, Celsius ve BlockFi vardı.

Yazar: Günay Caymaz