Meta, Instagram’da NFT pazar yeri planlarını duyurdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Meta’nın sosyal medya platformu Instagram, yakın zamanda kullanıcıların platform üzerinden NFT alım satımını yapabileceği bir pazar yeri kurulacağını duyurdu.

Instagram, böylece sektörün öne gelen pazar yerlerinde olduğu gibi NFT basımı ve satışına izin vererek içerik oluşturucularının platform üzerinden gelir elde etme yöntemini artırmayı hedefliyor. 

Şu an test aşamasında olan uygulamanın ABD’de sınırlı sayıda içerik oluşturucu grubu tarafından test edildiği bildirildi. Yapılan açıklamaya göre şirket, yakın zamanda NFT pazar yerini 100’den fazla ülkede hizmete sunacak.

Polygon ve Flow, Instagram’ın açıklamasıyla hızlı yükseldi

Meta, daha önce açıklandığı üzere NFT pazar yeri için Ethereum, Polygon ve Flow Blockchain ağlarının desteklendiğini duyurdu. Yakın zamanda ise Solana Blockchain ağının entegre edileceği belirtildi. Bu gelişme üzerine Polygon’un yerel tokeni MATIC’in %10’un üzerinde yükselirken FLOW tokeni %15 civarında hızlı bir yükseliş gördü.

Instagram, son hamlesiyle içerik oluşturucuların platform üzerinden gelir elde yöntemini artırırken diğer yandan son dönemlerde azalan popülaritesini geri kazanmanın yollarını arıyor. Instagram Başkanı Adam Mosseri, daha önce yaptığı açıklamada Meta’nın Instagram’ı sadece fotoğraf paylaşım platformu olarak görmediğini uygulamanın bir eğlence ortamı olarak yorumlandığını söyledi. Bu bağlamda platform, son projesiyle reklam geliri paylaşımı haricinde etkileyicilerin NFT satışı yoluyla yeni bir gelir yöntemini uygulamaya entegre etmek istiyor.

Meta’nın 3. çeyrek rakamları kötü geldi

Bu yıl Metaverse alanına önemli yatırımlar yapan Meta, 2022’nin 3. çeyreğinde şirketin net gelirinin hemen hemen yarıya düşmesiyle hisse fiyatında da sert düşüşle gördü. META hissesi, 3. çeyrek rakamlarının açıklanmasının ardından 130 dolar fiyatından dünkü 90 dolarlık seviyeye göre %30’luk bir değer kaybı yaşadı.

Yazar: Günay Caymaz