Michael Saylor, 2. çeyrek zararı sonrası MicroStrategy CEO’luğundan ayrıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Bitcoin’in en büyük savunucularının başında gelen Michael Saylor, küresel yazılım şirketi MicroStrategy’nin CEO’luğundan istifa etti. 

Michael Saylor’ın istifa açıklaması, şirketin 2022 yılı ikinci çeyreğinde 1 milyar dolara yakın zarar bildirmesinden sonra geldi. Zarar, 917,8 milyon dolarlık kaybın Bitcoin fiyatındaki düşüşten dolayı değer düşüklüğü yazılmasından kaynaklıydı. Yazılım şirketi, yılın ilk çeyreğinde Bitcoin ile ilgili değer düşüklüğüne bağlı olarak 425 milyon dolarlık zarar açıklamıştı. Buna göre şirketin geliri, 2022’nin ikinci çeyrek rakamlarına göre %2,6 azaldı.

2020 yılından bu yana Bitcoin’e yatırım yapan MicroStrategy’nin açıklanan finansal tabloları sonrası 30 Haziran itibarıyla 1.988 milyar dolar değerinde 129.699 Bitcoin tuttuğu görüldü.

MicroStrategy’nin CEO’luk görevini bırakan Michael Saylor’ın artık şirketin yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam edeceği bildirildi. Bunun üzerine açıklama yapan Saylor şunları söyledi: 

“Yönetim kurulu başkanı olarak, Bitcoin alım stratejimize ve ilgili Bitcoin savunuculuğu girişimlerine daha fazla odaklanacağım, Phong ise genel kurumsal operasyonları yönetmek için CEO olarak görevlendirilecek.”

MicroStrategy’nin yeni CEO’su Phong Le oldu

Michael Saylor’un bıraktığı CEO’luk görevini devralan Phong Le ise firmanın Bitcoin ile ilgili uzun vadeli planlarının değişmeyeceğini söyledi.

Bilançosunda en çok Bitcoin tutan kurumsal şirket olan MicroStrategy’nin hisseleri, kripto paranın bu yılki sert düşüşünden son derece olumsuz etkilendi. Her ne kadar Saylor, Bitcoin stratejisinden vazgeçmese de Wall Street’te analistler, bu hareketi, halka açık bir şirket için olumsuz olarak yorumluyor.

MicroStrategy, son olarak Bitcoin fiyatlarının düşüşüne devam ettiği Haziran ayında 10 milyon dolar değerinde Bitcoin aldığını açıklamıştı. Bu hareket ile Bitcoin yatırımı konusunda kararlığını ortaya koyan Michael Saylor, o dönemki tartışmalara da son noktayı koymuştu.

Yazar: Günay Caymaz