Morgan Stanley, ABD ara seçimlerindeki 3 olası senaryoyu ve piyasalardaki etkilerini açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD iki yılda bir yapılan Kongre seçimleri bugün başlıyor. Seçimde Temsilciler Meclisi’nin tamamı yani 435 üye için, Senato’nun ise 3’te 1’i yani 35 üyesi için oylama yapılacak.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley (NYSE:MS), ABD’de yapılacak ara seçimlerin olası sonuçlarını değerlendirdi. Piyasaların belirsizliği sevmediğini, beklentileri karşılayan sonuçların piyasalarda çok fazla hareketlilik yaratmayacağı, ancak beklenmeyen sonuçların yüksek oynaklık yaratabileceğinin altının çizildiği raporda 3 senaryodan bahsedildi.

1. Demokratlar için sürpriz sonuç volatiliteyi artırabilir

Hem anketler hem de tahmin piyasalarındaki son eğilimlerin Cumhuriyetçilerin en az bir Kongre odasında çoğunluğu kazanması yönünde olduğunun belirtildiği raporda Demokratların Kongre’deki çoğunluklarını artıracağı sonucun beklentileri karşılayacağı ifade edildi. Bu olasılıkta enflasyonun Demokratlar için bir seçim yükümlülüğü olduğu fikrini de zayıflatacaktır. Yatırımcılar bu sonucu, Kongre’nin Başkan Biden’ın bazı mali genişleme politikalarını yürürlüğe koymaktan alıkoyan siyasi ve yasal kısıtlamaları hafifletme izni olarak görebilirler.

Bu nedenle, Demokratlar için beklenenden daha iyi bir seçim gecesi, piyasaların daha fazla mali genişlemeye daha yüksek bir olasılık atayabileceği anlamına geliyor. Kongre ve Fed, enflasyon üzerinde etkili bir şekilde zıt yönlerde ilerliyor. Kısa vadede bu, daha yüksek bir federal fon oranı potansiyelini yansıtan daha yüksek Hazine getirileri ve daha güçlü bir dolar anlamına gelebilir.

2. Cumhuriyetçilerin galibiyeti yeni riskler yaratabilir

Yatırımcıların genellikle bölünmüş hükümeti iyi niyetli bir ihmalle ilişkilendirdiğini, ancak Cumhuriyetçilerin Kongre’nin her iki kanadında kontrolü ele geçirmeleri halinde durumun böyle olmayacağına dikkat çekildi.

Raporda 2010’daki ara seçimlerin ardından yaşanan tıkanıklığın hükümetin kapanmasına ve 2011’deki Bütçe Kontrol Yasası sonrası büyümenin yavaşlayıp Fed’in de faiz artırımlarını ertelediğine atıfta bulunuldu. Benzer durumun tekrar yaşanabileceği ve bu olasılığın tahvillerde baskı yarabileceği belirtildi.

3. Erken sonuçlara dikkat edilmeli

Posta yoluyla yapılan oylamanın zaman alabileceği belirtildi. 2020’de bu yolla yapılan oylamada ilk etapta Cumhuriyetçilerin önde olduğu ancak sonradan durumun tersine döndüğü hatırlatıldı.

Banka, benzer bir durum için şu açıklamayı yaptı:

Yazar: Deniz Engin