Morgan Stanley: “Stabil kripto para piyasası yine daralmaya başladı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En büyük stabil kripto paralar Tether (USDT) ve USD Coin’in (USDC) piyasa değeri yine düşmeye başladı. Morgan Stanley’nin raporuna göre bu, kripto finansal sistemindeki daralmaya işaret ediyor.

İki stabil kripto paranın piyasa değerlerindeki düşüş Ağustos ortasında durmuştu. Rapora göre bu iki kripto paranın piyasa değeri Nisan ayında gördüğü en yüksek değerin yüzde 10 altında.

Banka, raporunda stabil kripto paralara olan talebin kripto para piyasalarındaki likidite ve kaldıraça olan talebin bir göstergesi olduğunu belirtiyor.

Banka ayrıca, USDC’nin piyasa değerindeki değişimin Bitcoin’in iki ay sonraki fiyatına da öncülük ettiğini aktarıyor. Çünkü stabil kripto paralar, kripto kurumları tarafından diğer kripto para birimlerini satın almak için kullanılıyor.

Morgan Stanley, merkezsiz finans (DeFi) ekosisteminde kaldıracın yeniden oluşacağına dair çok az kanıt olduğunu belirtiyor.

Raporda kripto piyasalarının ABD Merkez Bankasının kemer sıkma politikalarına büyük ölçüde bağlı kalmaya devam ettiği de belirtiliyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır