Morgan Stanley’den Wilson: “Hisse senetleri için hâlâ daha büyük riski faizler değil kazançlar oluşturuyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

Morgan Stanley (NYSE:MS)’den Michael Wilson, geçtiğimiz haftayı ve özellikle Cuma günü Fed Powell’ın konuşmasının ardından hisse senetlerinde yaşanan büyük satışları değerlendirirken hisse senetleri için en büyük riskin faizler değil kazançlar olduğunu savunuyor.

Powell, Fed’in tamamen enflasyonu düşürmeye odaklandığını ve bunun da daha yüksek faizlerle sonuçlanacağını açıkça ifade etmesine rağmen Wilson, “hisse senetlerinin bundan sonraki yolunu, hâlâ önemli ölçüde aşağı yönlü gördükleri kazançların belirleyeceğine” inanıyor.

Morgan Stanley’in üst düzey ABD hisse senedi stratejisti bir müşteri notunda, “F/K’lar düşmüş olsa da hisse senedi risk primi çerçevemize göre makul değerin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor.” diye yazdı.

Yılın ilk yarısındaki “zayıflığın neredeyse tamamından” Fed sorumlu tutulurken Wilson yılın ikinci yarısına, gelecek yıla ilişkin kazanç beklentilerinin damga vuracağını yineliyor.

Wilson, “Hisse senedi yatırımcıları, özellikle kazanç revizyonları için yılın mevsimsel olarak en zayıf zamanına girip enflasyon, marjları ve talebi daha da tüketirken Fed’e değil bu riske odaklanmalı.” diye ekledi.

Morgan Stanley’in önde gelen kazanç modeli “önümüzdeki birkaç ay içinde EPS (hisse başına kazanç) büyümesinde sert bir düşüş” görüyor.

“Bu modelin temel girdilerinden biri ISM imalat PMI okuması ve önde gelen bölgesel Fed imalat anketleri ISM PMI’da aşağı yönlü seyrin devam ettiğine işaret ediyor. Kazanç revizyonlarının genişliğindeki değişim oranı da ileriye dönük EPS büyümesine yön veriyor ve büyümenin aşağı yönlü olduğuna işaret ediyor.”