Musk’ın anketi, AB’nin gaz sınırı, Messi’nin Arjantin zaferi – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Noel yaklaşıyor! İş dünyasının en önemli haberi (mucizevi bir şekilde hâlâ yasaklanmamış olan ve Twitter’ı satın almasıyla ilgili Musk’a işaret ederek tweet atan bir Twitter hesabına göre) “Kırılgan Narsist, Eleştiri Fabrikasını Alır” adlı pembe dizinin son bölümü. Tesla hisseleri bunun sonucunda yükselişe geçti. Avrupa Birliği’nin nihayet toptan gaz fiyatlarını sınırlandıracak bir mekanizma üzerinde anlaşmaya varmasıyla birlikte uzun süredir devam eden diğer maskaralıklar da sona yaklaşıyor gibi görünüyor. Bu, önümüzdeki yıl boş depolama tesislerinin yeniden doldurulması gerektiğinde işe yarayacak. L3Harris, Rocketdyne’i 4,7 milyar dolara satın almayı kabul etti; Sam Bankman-Fried’in, iade edilme sürecine karşı direnişini bırakacağı bildirildi – ve Arjantin dünya futbol şampiyonu oldu.

İşte 19 Aralık Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Twitter anketi Musk’ı istifaya çağırırken Tesla yükselişe geçti

Elon Musk, Twitter’in genel müdürlüğünden istifa edip etmemesi konusunda platform kullanıcılarına danıştı. 17 milyondan fazla yanıt alan ankete kullanıcıların %57,5’i “evet” derken sadece %42,5’i “hayır” dedi.

Tesla (NASDAQ:TSLA) hisseleri, CEO’su için büyük bir dikkat dağıtıcı olan bu durumun sona ermesi umuduyla piyasa öncesinde %4,5 yükselerek olumlu tepki verdi.

Musk, ankete ekli bir başlıkta şirketin “Mayıs ayından bu yana iflasa doğru hızla ilerlediğini” kabul etti ve herhangi birinin onu bu kaderden kurtarabileceği önerisine şüphe düşürdü.

Twitter’ın kaderi küresel piyasalar için gösterdiğinden daha fazla önem taşıyor: Wall Street bankalarının anlaşmayı finanse etmek için Musk’a 12 milyar doların üzerinde borç verme kararı kötü bir şekilde geri tepti, bankaları büyük zarar içinde bıraktı ve hisse senedi fiyatları için önemli bir destek olan satın alma finansmanı piyasasını tıkadı.

2. SBF, ABD’ye iadesine karşı direnmeyi bırakmaya hazırlanıyor

Sam Bankman-Fried’in, kripto para borsası FTX’in çöküşüyle ilgili hem cezai hem de sivil dolandırıcılık suçlamalarının yanı sıra kara para aklama ve kampanya finansmanı yasalarını ihlal ettiği için cezai suçlamalarla karşı karşıya kalacağı ABD’ye iade edilmesine karşı mücadele etmeyi bırakması bekleniyor.

“SBF” kefaletle serbest bırakılmayı reddetmesinin ardından bir hafta gözaltında tutulduktan sonra Pazartesi günü Bahamalar’da mahkemeye çıkacak. Haberi ilk bildiren Reuters, fikrini değiştiren şeyin net olmadığını söyledi.

3. Borsa yükselişle açılacak; NAHB beklenirken L3Harris, Rocketdyne ihalesini kazandı

ABD borsalarının Pazartesi günü ufak bir yükselişle açılması bekleniyor ancak Noel ve Yeni Yıl tatilleri öncesinde işlem hacmi azalmaya başladığından özellikle de Fed’in faiz artış hızını yavaşlatmasıyla, 2022’deki düşüş eğilimini kırmak için büyük bir şansı kaçırdı ve şimdi anlamlı bir yükseliş için zorluklarla karşı karşıya.

Dow Jones 93 puan yükselirken S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,5 artış kaydetti. Ana nakit endeksleri, parasal sıkılaştırmanın hızlı bir şekilde sona ereceğine dair umutların azalmasının ardından üst üste birkaç haftayı negatif kapattı.

L3Harris Technologies’in (NYSE:LHX), bu yıl Ukrayna’da çok etkili olduğu kanıtlanan Javelin füzelerinin üreticisi için 4,7 milyar dolar ödemeyi kabul ettiğini açıklamasının ardından piyasa öncesinde hisseleri %1,1 yükselen Aerojet Rocketdyne (NYSE:AJRD), ilgi çekecek muhtemel hisse senetleri arasında yer alıyor. Ayrıca Ulusal Konut İnşaatçıları Birliği (NAHB)  aylık anketi ile emlak sektörü de ilgi odağında olacak.

4. AB tavan fiyat anlaşmasına bir adım daha yaklaşırken Almanya’da iş dünyasının güveni arttı

Aylar süren pazarlıkların ardından Avrupa Birliği bakanları, nihayet toptan doğal gaz fiyatlarını sınırlandıracak bir mekanizma üzerinde Brüksel’de toplanarak anlaşmaya varmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre bakanlar, AB Komisyonunun ilk önerilerinin üçte birinden daha düşük olan megavat-saat başına 180 euro’luk fiyat sınırını belirleyen yeni bir teklifi tartışacak. Sınır aynı zamanda doğal gaz vadeli işlemlerinin bu fiyat üzerinde sadece üç gün işlem gördükten sonra uygulanacak. Uygulama 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek.

Bu tedbir, fiyatlar üzerindeki belirsizliği bir miktar ortadan kaldırarak kısa vadede Avrupa endüstrisine bir miktar rahatlama sağlayacaktır. Bu yıl gaz fiyatlarındaki artıştan en fazla zarar görenler arasında olan Almanya’nın iş dünyası güveni, Aralık ayında şaşırtıcı bir şekilde güçlendi, bunun başlıca nedenleri arasında gaz fiyatlarına ilişkin daha net bir görünüm de yer aldı.

Ancak Avrupa’nın enerji konusundaki sıkıntıları sona ermiş değil: Fransız jeneratör EDF (EPA:EDF), iki nükleer reaktörünün tekrar faaliyete geçebilmesi için en az dört ay daha onarıma ihtiyaç duyacağını söyledi.

5. Messi’nin Arjantin’i dünya şampiyonu – en azından futbolda

Ve nihayet – birçok insanın gözünde tüm zamanların en iyi futbolcusu olan Lionel Messi sonunda bir Dünya Şampiyonu oldu.

Messi, Arjantin’in son şampiyon Fransa ile 3-3 berabere kaldığı maçta iki gol ve penaltı atışlarında bir gol daha attı. Bu sonuç, futbol delisi ulusun 36 yıllık acısını sona erdirdi ancak -her ihtimale karşı size aksini söyleyen olursa diye söylüyorum- bu, muhtemelen Arjantin varlıkları için bir boğa koşusunun başlangıcı değil.

Peso, turnuva boyunca olduğu gibi Pazartesi günü de dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti. Son bir ayda %5,8 ve yıllık %68 düşüşle G20’deki en kötü performans gösteren para birimi oldu. En azından parti sürdüğü sürece enflasyonun acısı o kadar da kötü görünmeyecek.