Netflix & Goldman kazanç raporu, endüstriyel üretim, BoE’den niceliksel sıkılaşma – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith 

Netflix (NASDAQ:NFLX), Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) raporları, bankacılık sektörünün geri kalanı ve Pepsico (NASDAQ:PEP) tarafından şimdiye kadar yaratılan iyi hissiyatı pekiştirebilir. Ulusal Konut İnşaatçıları Birliğinin (NAHB) aylık anketinin yanı sıra endüstriyel üretim verileri de açıklanacak. İngiltere Merkez Bankasının (BoE) “niceliksel sıkılaştırmaya” (QT) devam edip etmeyeceği konusundaki belirsizlik nedeniyle sterlin ve Gilts bir nefes alırken AB’nin depolama hedeflerine erken ulaşmasıyla Avrupa’da gaz fiyatları düştü.

İşte 18 Ekim Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Netflix kayıp zincirini kırmayı hedefliyor

Netflix kapanıştan sonra Eylül ayına kadar olan üç aylık kazançlarını açıklayacak ve iki çeyrek üst üste yaşanan bir kayıp serisini kırmak istiyor.

Bu yılki düşüşü uzun vadeli büyüme hisselerine yönelik piyasa hissiyatındaki ani değişimin bir örneği olan yayın devi, yeni içerik için daha iyi bir çeyrek dönemin yardımıyla 1 milyon net abone artışı öngörmüştü.

Rakamlar, art arda gelen fiyat artışlarından sonra müşteri tabanının ne kadar sadık olduğuna ışık tutacak. Çoğu pazar araştırması, Netflix’in, aylık harcamalarını kısmak isteyenler tarafından gözden çıkarılacak son yayın hizmeti olmaya devam ettiğini öne sürdü.

2. İngiltere piyasalarında fırtına sonrası sessizlik; BoE QT’sinde kafa karışıklığı

Yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın, Başbakan Liz Truss’un ekonomik stratejisini yırtıp atması ve önerdiği vergi indirimlerinin neredeyse tamamını iptal etmesinin ardından İngiltere’nin finans piyasalarına sükûnet geri dönüyor.

Truss’un planlarının devlet tahvillerinde yol açtığı çöküş; özellikle BoE’nin “İngiltere’nin finansal istikrarına yönelik önemli bir risk” uyarısında bulunmasının ardından küresel finans piyasalarında dalga dalga yayıldı. Financial Times’ın, merkez bankasının piyasanın dayanıklılığına ilişkin korkular nedeniyle “niceliksel sıkılaştırma” (QT) politikasını başlatmayı ertelemeye hazırlandığını bildirmesinin ardından Gilts Salı günü vites düşürdü. Pazartesi günü güçlü bir artış göstermişti.

Haber kanalları daha sonra bankadan bir sözcünün, FT’nin raporunu “yanlış” olarak nitelendirdiğini aktardı.

3. Hisse senetleri yükselişle açılacak

İngiltere’deki gelişmelerin ve finans sektöründen şu ana kadar gelen genel olarak güçlü üçüncü çeyrek kazanç raporlarının verdiği güvenle ABD hisse senetleri, Pazartesi günkü getirilerini artırmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 394 puan yükselirken S&P 500 %1,5 ve Nasdaq 100 %1,7 artış gösterdi. Nasdaq Pazartesi günü %3,4’lük muazzam bir kazançla daha iyi performans gösterirken Dow yaklaşık %1,5 ve S&P %1,8 değer kazanmıştı.

Bank of America (NYSE:BAC), Bank of New York Mellon (NYSE:BK) ve Charles Schwab (NYSE:SCHW) Pazartesi günü yaptıkları güncellemelerle beklentileri rahat bir şekilde aşarak Goldman Sachs’ın da bugün aynı performansı göstereceğine dair umutlara yol açtı ancak manşetlerde muhtemelen, bankanın yeniden yapılandırma planları hakim olacak.

Ayrıca Johnson & Johnson, Truist, State Street (NYSE:STT), Hasbro (NASDAQ:HAS) ve Omnicom piyasa öncesinde raporlama yapacak. Endüstriyel üretim Eylül ayı rakamları ve NAHB anketi ise veri takviminin başında yer alıyor.

İlgi çekebilecek diğer hisseler arasında Intel (NASDAQ:INTC) ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) bulunuyor. Intel’in Mobileye birimini ayırma hedefinde bir değişim olduğu ve yazılım devi Microsoft’un yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıktığı raporlandı.

4. Rusya, Ukrayna’nın elektrik santrallerini vurmaya devam ediyor

Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’ye göre Rusya, Ukrayna’nın enerji sektörüne füzeler ve İran yapımı kamikaze dronlarla saldırmaya devam ederek ülkenin enerji arzının yaklaşık %30’unu devre dışı bıraktı.

Rusya’nın yeni askeri komutanı Sergey Surovikin’in, Suriye’nin İdlib vilayetindeki hükümet karşıtı güçlere karşı aynı tür taktikleri benimsemesi nedeniyle Kremlin bu hafta askeri altyapıyı hedef alma iddiasından vazgeçti.

İran, kaynağı konusunda hiçbir şüpheye yer bırakmayan şarapnel parçalarının fotoğraflarına rağmen Rusya’ya silah gönderdiğini reddediyor. Bu gelişme, İsrail’in buna karşılık olarak Ukrayna’ya silah tedarik etme yasağını esnetebileceği spekülasyonlarına yol açtı.

Öte yandan Kremlin, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra Rusya’nın petrol endüstrisinin yeniden canlanmasını sembolize eden bir proje olan Sakhalin-1 açık deniz petrol sahasındaki Exxon Mobil ‘in (NYSE:XOM) hissesini elinden aldı.

5. Avrupa’da gaz fiyatları önemli ölçüde düşerken petrol son iki haftanın en düşük seviyesinde seyrediyor

Ham petrol fiyatları, önemli ekonomilerin yavaşladığına dair yeni işaretlerin ardından dünya talebinin görünümüne ilişkin endişelerin devam etmesiyle son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

WTI vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 84,42 dolardan işlem görürken Brent 91,61 dolardan alıcı buldu.

Alman ekonomisi için yakından takip edilen bir hissiyat göstergesi, son 24 saat içinde enerji arzı cephesinde daha iyi haberler olmasına rağmen görünümün daha da karardığını göstermişti. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Aralık ayında faaliyetlerine son vermesi planlanan nükleer reaktörlerin üçünün de en azından Nisan ayına kadar çalışmasına izin vereceğini söyledi. Buna ek olarak sektör verileri, AB’nin ve özellikle Almanya’nın gaz depolarını planlanandan önce doldurma hedeflerine ulaştığını gösterdi. Gaz fiyatları yaklaşık %10 düşüşle son dört ayın en düşük seviyesine indi.