Netflix ve Tesla kazanç raporları, SPR’den petrol satışı, konut başlangıçları – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith 

Netflix hisseleri, yayın devinin abone sayısında büyümeye geri dönmesiyle sıçradı. Tesla kazançlarının da zorlu bir ikinci çeyreğin ardından toparlanması bekleniyor. Nestle ve – büyük olasılıkla – Procter & Gamble, büyük tüketici şirketlerinin fiyatlandırma gücünü vurgulayacak. Mortgage oranları yükselirken konut başlangıçları tekrar düşecek. Rusya bu ayın başlarında ilhak ettiği Herson şehrini boşaltmaya hazırlanıyor ve Joe Biden’in, yine Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) petrol kullanma kararı karşısında petrol fiyatları düştükten sonra istikrar kazanıyor.

İşte 19 Ekim Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Netflix abone sayısı yine artışa dönse de güçlü dolar kârını vurdu

Netflix (NASDAQ:NFLX) hisseleri, yayın devinin son iki çeyrekte de abone kaybettikten sonra büyümeye geri dönmesinin ardından piyasa öncesinde yükseldi.

Şirket, Eylül ayına kadar olan üç aylık dönemde net 2,4 milyon abone kazandı ve bu da gelirlerinin yıllık bazda %5,9 artmasına yardımcı oldu. Ancak doların gücünün, denizaşırı kazançlarının değerini azaltması nedeniyle kârı %3,5 düşüşle 1,4 milyar dolara geriledi.

Bu akşam kapanış zilinden sonra Tesla (NASDAQ:TSLA), kazançlarını açıklayan bir sonraki teknoloji devi olacak. Analistler, Şangay’daki faaliyetlerinin aksaması nedeniyle ikinci çeyrekte düşüş gösteren kârın 3,2 milyar dolara yükselmesini bekliyor. Ancak piyasa ne Şangay’daki fabrikanın ne de Almanya’daki yeni operasyonun sorunsuz çalıştığı endişesiyle önümüzdeki çeyrekler için üretim tahminlerine odaklanacak gibi görünüyor.

2. Konut başlangıçları ve mortgage verileri bekleniyor

ABD’de Eylül ayına ilişkin konut başlangıçları ve inşaat izinleri TSİ 15.30’da açıklanacak olup bu verilerin bu yıl faizlerdeki ciddi artış nedeniyle konut piyasasında daha fazla yavaşlama olduğunu teyit etmesi bekleniyor.

Ulusal Konut İnşaatçıları Birliği (NAHB), Salı günü yayımladığı aylık raporunda faaliyetlerde yeni bir düşüş yaşandığını bildirerek sadece yeni evlerin maliyetinin değil aynı zamanda bu evleri satın almak için gereken kredilerin hizmet maliyetinin de büyük ölçüde artmasının ardından alıcıların ilgisinin neredeyse tamamen öldüğünü söyledi.

Mortgage Bankacıları Birliğinin TSİ 14.00’te açıkladığı veriler, 30 yıllık ipotek oranının %6,94 puan ile %7’nin altında kaldığını gösterdi.

3. Hisseler değer kazanmaya devam edecek gibi görünüyor; Nestle, güçlü bir P&G çeyreğine zemin hazırlıyor

ABD borsaları, konut piyasasındaki gelişmeleri istisnai bir durum olarak görüp umursamamaya devam ediyor. Piyasa, birçoğu yıllık bazda düşüş gösterse de dikkatle yönetilen beklentileri aşan bir dizi kazancın ardından risk iştahının geri dönmesiyle, üçüncü günde de artışla açmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 58 puan yükselirken S&P 500 %0,3 ve Nasdaq 100 %0,5 artış gösterdi. Her üç nakit endeksi de Goldman Sachs (NYSE:GS) ve Johnson & Johnson’ın (NYSE:JNJ) iyi karşılanan raporlarının etkisiyle, Salı günü %1 civarında kazanç elde etmiş, Netflix ve United Airlines (NASDAQ:UAL) kapanıştan sonra puanlarını artırmıştı.

Procter & Gamble (NYSE:PG) ve Abbott Labs (NYSE:ABT) piyasa öncesinde rapor verirken IBM (NYSE:IBM), Lam Research (NASDAQ:LRCX) ve PPG (NYSE:PPG) kapanış zilinden sonra raporu ile Tesla’ya katılacak.

P&G’nin rakamları, PepsiCo (NASDAQ:PEP) gibi düşen satış hacimlerini dengelemek için büyük fiyat artışları yapan diğer tüketici devi Nestle (SIX:NESN) tarafından yapılacak güncellemeyi takip edecek. Çip üretim ekipmanı grubu ASML (AS:ASML) de beklenenden daha iyi satış ve marj rakamları bildirdi.

4. Rusya Ukrayna’nın güneyinde savunmada

Ukrayna’nın güneyindeki Herson kentinin Rusya tarafından atanan valisi, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emperyal hırslarında son gelişme olarak sivillerin kentten tahliyesinin başladığını söyledi.

Rusya’nın yeni başkomutanı Sergey Surovikin, son haftalarda savunmaya zorlanan ve sürekli geri püskürtülen kent çevresindeki Rus güçleri üzerindeki artan baskı nedeniyle “son derece zor kararlar” alınması gerekeceğini kabul etmişti.

Diğer yandan Rusya, Ukrayna’nın sivil altyapısına yönelik insansız hava aracı saldırılarını sürdürdü. Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkedeki elektrik santrallerinin yaklaşık üçte birinin en azından geçici olarak devre dışı bırakıldığını ve bunun da yaygın elektrik kesintilerine neden olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Kış yaklaşırken erkekleri, kadınları, çocukları sudan, elektrikten ve ısınmadan mahrum bırakmak – bunlar tam anlamıyla terör eylemleridir.” dedi.

5. Petrol, Biden’in yeni SPR açıklamasıyla düşüşe geçtikten sonra sakin seyretti

Ham petrol fiyatları, ABD Başkanı Joe Biden’ın SPR’den 15 milyon varil petrol daha kullanma planlarına karşılık Pazartesi günü düşüş yaşadıktan sonra istikrar kazandı.

Bu hamle, OPEC+’nın Kasım ayından itibaren üretimi kısma kararına tepki olarak, yeniden yükselişe geçen pompa fiyatlarını ara seçimler öncesinde rahatlatmayı amaçlıyor. Biden yönetimi, ABD petrol endüstrisinin bu hamleyi kendi üretimini arttırmak için bir sinyal olarak alması gerektiğini söyledi. ABD’nin sondaj kulesi sayısının Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasıyla birlikte üreticilerin tam da bunu yapmaya başladığına dair işaretler var.

WTI %1,4 artışla 83,25 dolardan işlem görürken kısa bir süreliğine 82 doların altına düştü. Brent %1,3 artışla 91,20 dolardan alıcı buldu. Hükümetin haftalık stok verileri her zamanki gibi TSİ 17.30’da açıklanacak.