Nijerya, dijital ekonomi alanı oluşturmak için Binance ile iş birliği yapacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Nijerya ve Binance, serbest üretim bölgesi oluşturmak için iş birliği yapacak. 

Son gelişmelere göre Nijeryalı otoriteler, Dubai’nin sanal serbest bölgesine benzer bir yapı oluşturmak istiyor. Bu bağlamda Batı Afrika’da bir ilk olarak kurulması planlanan bölge için Binance ile birlikte çalışılacak.

NEPZA Başkanı Adesoji Adesugba, ülkenin amacının gelişen bir sanal serbest bölge oluşturmak olduğunu ve böylece Blockchain alanındaki neredeyse trilyon dolarlık sanal ekonomiden ve dijital ekonomiden faydalanmak olduğunu söyledi.

Binance, kripto paraların küresel kabulü için çalışmalarına devam ediyor

Nijerya, Blockchain ekonomisinden maksimum fayda elde etme amacı doğrultusunda Binance’in deneyimlerinden yararlanmayı amaçlıyor. Böylece Binance, küresel kabulü artırma çabaları çerçevesinde geçen hafta Güney Kore’nin Busan şehrindeki benzer bir girişiminin ardından Nijerya ile ortalık kurarak devam ediyor. 

Dünyanın en büyük borsası, geçen hafta Busan şehrine teknolojik ve altyapı desteği sunmak adına bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında borsa, Busan Digital Asset Exchange’i ve şehrin Blockchain ekosisteminin gelişimini desteklemeyi amaçlıyor. 

Bunun yanında Binance, Kamboçya Menkul Kıymetler ve Borsa düzenleyicisi SERC ile de bir anlaşma imzalayarak ülkenin menkul kıymet sektörüne destek olmak hedefini duyurmuştu. Binance, ayrıca Afrika bölgesinde kripto para ve Blockchain teknolojisi bilincini artırmak için kripto eğitim merkezi açtı. 

Diğer yandan Nijerya vatandaşlarının kripto ilgisinin oldukça yüksek olduğu biliniyor. Ancak Nijerya Hükümeti, halkın ilgisine karşılık şimdiye karada kripto şirketleriyle iyi bir ilişkiye sahip değildi. 

Bu politika kapsamında Nijerya Merkez Bankası, ülkede faaliyet gösteren bankalara, kripto para işlemlerini durdurma talimatı verdi. Merkez bankası, ülkede kripto para işlemlerinin artmasının, finansal sistem için bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor. Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise bu yıl dijital varlıklar için bir rehber yayımladı. Komisyon, bu yolla piyasa açıklığı ve yatırımcı korumasının sağlanmasını amaçlıyor.

Yazar: Günay Caymaz