Northland’in AMD notunu “piyasa performansı”na çekmesi ile hisse değer kaybetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

Northland Capital Markets analistleri, Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) için Cuma günkü kapanış fiyatı olan 62,01doardan 60 dolara indirdikleri fiyat hedefiyle birlikte notunu “üstün performans”tan “piyasa performansı”na düşürdü.

Analistler, Çin’deki olumsuz etkenlerin AMD hisselerindeki toparlanmayı geciktirdiğini düşünüyor. ARM CPU pazar payı kazanımlarının devam etmesi muhtemel olsa da Çin’deki talebin “toparlanmasının çok yavaş” olacağı savunuluyor.

“Çin’deki yerel x86 talebinin dünya çapındaki talebin %20 ila %25’ini oluşturduğunu ve Çin’e bağlı ülkelerin de %5’lik ek bir paya sahip olduğunu tahmin ediyoruz. Çin’de istemci bilgisayarlara yönelik yerel talep ciddi şekilde daralırken sunucu talebi yavaşladı.”

Ayrıca analistler, Intel’in (NASDAQ:INTC) “cari 2023 yılında masaüstü CPU’larda ve cari 2024’te dizüstü bilgisayar ve sunucularda daha iyi transistörlere erişim sağlayacağı ve en azından pazar payı kaybını yavaşlatacağı” için artan rekabet görüyor.

Genel olarak Northland’in AMD için cari 2023’te GAAP (genel muhasebe ilkeleri) dışındaki gelir ve brüt kâr marjı tahminleri, konsensüsün altında yer alıyor.

“Ayrıca pek çok analistin, duyuru öncesinde ileriye dönük tahminleri düzelttiğine inanmıyoruz. Alıcı taraf, ileriye dönük tahminlerin geçersiz olduğunu bilse de yatırımcıların; şirketin Ocak ayında cari 2023’e rehberlik ettiğinde rakamlarda olması muhtemel düşüşlere hazırlıklı olduğunu düşünmüyoruz.”

AMD hisse senedi fiyatı Pazartesi günü %1,5 düştü.