Papara, Inveo Yatırım Bankası’na ortak oluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Inveo Yatırım Bankası A.Ş., geçen hafta BDDK’nin onayıyla faaliyetlerine başladı.

Inveo Yatırım Bankası tarafından Temmuz ayında yapılan açıklamada ortaklık yapısını ekosisteme açarak sürdürülebilir iş birlikleri sağlamak amacıyla bankanın mevcut ortakları ile Papara arasında ortaklık görüşmelerinde mutabakat sağlanarak niyet mektubu imzalandığı duyurulmuştu.

Bu çerçevede Papara’nın yüzde 10’un altında bir pay ile Inveo Yatırım Bankası’nın hissedarı haline gelmesi amacıyla Inveo Yatırım Bankası’nın mevcut ortakları ve Papara arasında Pay İştirak Sözleşmesi imzalandı.

Papara’nın Inveo Yatırım Bankası’ndaki payı %9,99 olacak

Bu sözleşmeye istinaden Inveo Yatırım Bankası A.Ş. tarafından sermaye artırımı yoluyla ihraç edilecek 55.493.834 TL nominal değerli paylar, Papara tarafından emisyon primi dahil 166.677.000 TL bedel ile sermaye artırımına iştirak yoluyla edinilecek ve bu işlem sonunda Papara’nın Inveo Yatırım Bankası’ndaki payı %9,99 oranında olacak. 

Sermaye artırım sürecinin tamamlanması ile birlikte kesinleşecek olmakla beraber, bu işleme konu Inveo Yatırım Bankası A.Ş.’nin değeri yaklaşık olarak 1,67 Milyar TL’ye ulaşacak. 

Söz konusu pay ihracı gerekli onaylar alınıp sermaye artırım süreci tamamlandığında Inveo Yatırım Bankası A.Ş.’nin ödenmiş sermayesi 555.493.834 TL’ye ulaşacak olup Inveo Yatırım Holding’in (INVEO) sermaye payı doğrudan %69,31, dolaylı olarak ise %86,88 olacaktır. Diğer ortak Gedik Yatırım Menkul Degerler’in (GEDIK) bankanın sermayesindeki payı ise %20,7 olacak.

Yapılan açıklamada 14 milyondan fazla bireysel müşterisi olduğu dile getirilen Papara ile yeni ekonomiye önderlik etme amacı olan Inveo Yatırım Bankası arasındaki iş birliğinin boyutu ve “finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırma” hedefiyle oluşturulacak kollektif değer paralelinde, Inveo Yatırım Bankası A.Ş. ortaklık yapısında değişiklikler olabileceği aktarıldı.

Yazar: Günay Caymaz