Para politikasındaki ayrışmanın etkisiyle dolar/yen paritesi 24 yılın zirvesine çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – USD/JPY bugün 139,40 seviyesine çıkarak Eylül 1998 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Paritede 24 yılın en yüksek seviyeye gelinmesinde Fed ve BoJ ayrımı önemli etken olurken Japonya verilerindeki zayıflık da yeni baskılıyor.

Dünyada artan enflasyona karşı merkez bankaları sıkı para politikası yürüyor. Gelişmiş ülke ekonomilerinden en keskin adımı Fed atarken ECB bu ay ilk faiz artışını gerçekleştirecek. Japonya Merkez Bankası (BoJ) ise hedef seviyenin üzerine çıkan enflasyona karşı sıkı para politikası uygulamayan tek majör banka olarak negatif ayrışıyor.

Japonya Merkez Bankası, yen ve tahvil tarafında takip ettiği seviyelerin aşılması durumunda tahvil hamlesi ile müdahale etmek dışında bir uygulama gerçekleştirmiyor. USD/JPY bu yıl %20 yükselirken 10 yıllık tahvil getirisi ise önemli eşik görülen %0,25 yakınında.

Fed’in bu ayki toplantıda tam puanlık faiz artışı yapacağı beklentisinin artmasıyla dolar güçlenirken yen ise, Merkez Bankasının pasif kalmaya devam edeceği düşüncesiyle zayıflıyor. Parite bugün 139,40’a çıktı ve 140,0 seviyesi yeni eşik bölgesi olarak izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir