Piyasa düşse de kripto projelerine yapılan yatırımlar rekor kırmak üzere

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Araştırma şirketi Pitchbook, 2022 yılında kripto girişimlerine yapılan yatırım tutarının, 2021 yılı yatırımlarını aşmasını bekliyor.

Pitchbook tarafından yapılan araştırmada 2022 yılında yaşana çöküşlerin girişim sermayesi şirketlerin yatırım iştahında azalmaya yol açtığını ve bununda sermaye dağıtım hızını yavaşlattığı belirtildi.

Pitchbook verilerine göre kripto projeleri, yılın ilk 9 ayında 2021’in aynı dönemine göre %41 oranında artışla 19,9 milyar dolarlık yatırım çekti. 2021 yılı toplamında ise girişim sermayesi şirketleri kripto alanına 21,2 milyar dolarlık yatırım yaptı. Son rakamlara göre araştırma şirketi, yıl sonundaki yatırım miktarının 2021 yılı toplamını aşmasını bekliyor. 

Kripto projeleri, 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar 616 anlaşmaya imza attı

Pitchbook, son çeyreğe kadar kripto projelerine yapılan yatırımlarda artış kaydetse de çeyreklik bazda dağılımın 2021 yılının tam tersi olduğunu notlarına ekledi. Geçen yıl girişim sermayesi şirketlerinin kripto alanına yatırımları her çeyrekte artış gösterirken bu durum 2022 yılında tersine döndü. Buna göre yılın 3. çeyreğinde yalnızca 4 milyar dolarlık bir yatırım görülürken bu, bir önceki çeyreğe göre %38,3’lük bir düşüş olarak yansıtıldı. Bu tutar, 2021’in 2. çeyreğinden bu yana görülen en düşük yatırım miktarı olurken 3. çeyrekte sadece 141 yatırım sözleşmesi imzalandı. Bu da 2022’nin 4. çeyreğinden bu yana en düşük anlaşma sayısı oldu. 

Araştırma şirketi, son yıllarda risk sermayesi yatırımlarının kripto piyasası performansıyla doğru orantılı hareket ettiğini belirtirken kripto para fiyatlarında olası bir yükselişin ardından sektöre girecek fon miktarının da yeniden artışa geçmesini beklediğini dile getirdi. 

Pitchbook kripto analisti Robert Le, kripto endüstrisine yönelik en büyük endişelerin düzenleme eksikliği ve net bir rehberlik olmamasından kaynaklandığını söyledi. Le, ayrıca bu endişelerin kripto piyasasına aktarılan fonlar konusunda sınırlayıcı bir faktör olduğunu sözlerine ekledi.

Yazar: Günay Caymaz