Piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Küresel piyasalar bugün açıklanacak ABD enflasyon oranına odaklandı. Bugün açıklanacak enflasyon oranı hem Fed’in Aralık hamlesi hem de daha önceki faiz artışlarının etkisi bakımında önemli görülüyor.

2 Kasım FOMC toplantısında 4. kez 75 baz puanlık faiz artışı yapan Fed, yapılan faiz artışlarının etkisini görebilmek için daha yavaş ilerleyeceklerini açıkladı. Başkan Powell, enflasyonu düşürmenin zaman alacağını bu nedenle nihai faizin tahmin üzerine çıkabileceğini belirtti.

Beklentiler nasıl?

ABD’de TÜFE, aylık bazda Mayıs 2020’den beri yani 25 ay boyunca aralıksız yükseliş gösterdi. Temmuz’da aylık değişim göstermemesinin ardından Ağustos’ta %0,1, Eylül’de ise %0,4 oranında arttı. Ekim beklentisi aylık %0,6 oranında yükseliş olması yönünde.

Yaz aylarında petroldeki düşüş yurt içi benzin fiyatlarında da gerileme sağlamıştı. Ancak Ekim’de petrolün yükselmesi, tahıl grubunda artış olması ve kira giderlerinin devam etmesi aylık artışın da süreceğine işaret ediyor.

Yıllık en yüksek seviyeyi %9,1 ile Haziran ayında gören TÜFE, sınırlı düşüşle Ekim’de %8,2 oldu. Ekim ayı beklentisi yıllık %8 olması yönünde.

Dolarda son durum

Bu hafta kan kaybederek 6 haftanın en düşük seviyesine gerileyen dolar endeksi, dün 110,50 üzerine doğru toparlanma gösterdi. Bugün endekste 110 seviyesine doğru gerileme yaşanıyor. Enflasyon verisi öncesi satış baskısı devam edebilir. Endekste 108 seviyesi önemli destek olarak izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy