Piyasalar neden Fed’den 75 baz puanlık faiz artışı bekliyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – 21 Eylül’de yapılacak FOMC toplantısında Fed’in 75 baz puan oranında faiz artışına gideceği beklentisi %60’ın üzerine çıktı.

Fed yetkilileri beklentileri yükseltti

Piyasalar Fed yetkililerinden gelen şahin mesajlarla 75 baz puanlık faiz artışına daha fazla ihtimal vermeye başladı.

Kim, ne dedi?

Atlanta Fed Başkanı Bostic, 50 ila 75 baz puan arasında kaldığını, istihdamın güçlü gelmeye devam etmesi ve enflasyonda da yavaşlama görülmemesi durumunda 75 baz puanı destekleyebileceğini belirtti.

St. Louis Fed Başkanı Bullard, enflasyonu düşürmek için hızlı davranılması gerektiğini belirterek önden yüklemeli faiz artırımının devam etmesinden yana olduğunu söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Daly,bu ay içindeki açıklamasında direkt faiz oranlarını yorumlamadı, fakat enflasyonu düşürmenin hayati bir konu olduğunu belirtti. Ülkede insanların hem işlerinin olması hem de enflasyonun makul seviyelerde olmasını istediklerini, kendilerinin de bunu sağlamak için gerekeni yapacaklarını ifade etti.

Kansas City Fed Başkanı George, Fed’in faiz artırımına devam etmesi için alan olduğunu, ancak oranın verilere bağlı olduğunu belirtti. Önceki açıklamasında daha temkinli olunması gerektiğini belirten ve Güvercin tarafta olan George, faizlerin bir süre %4 üzerine çıkması gerekebileceğini belirterek şahin bir ifade kullandı.

Richmond Fed Başkanı Barkin, önden yüklemeli sürecin Eylül’de de devam etmesi gerektiğini belirtti, ancak bunda verilerin belirleyici olacağını da ekledi.

Gözler Powell’da

Fed yetkililerinin enflasyonu düşürme kararlılığı mesajlarının ardından piyasalar Fed Başkanı Powell’ın bugün sempozyumda yapacağı konuşmaya odaklandı. Faiz politikasında ana belirleyici olan temel veriler enflasyon ve istihdam. Powell’ın son istihdam rakamlarından memnun olması ve sektörün canlı kaldığını ifade etmesi bekleniyor. Enflasyonda ise son aydaki düşüşe karşın yavaşlama beklentilerinin ne yönde olduğu yakından takip edilecek.

Dolar bu hafta yükselişte

Faiz beklentilerinin artmasıyla yükselişe geçen dolar göstergesi bu hafta 109,28 seviyesine çıkarak Temmuz’da görülen ve 20 yılın zirvesi olan seviyeyi tekrar test etti. Endeks 108,60 üzerinde işlem görüyor.

Yazar: Deniz Engin