Polygon, Avail zinciriyle DeFi’ye yeni bir soluk getirmek istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ethereum için katman-2 çözümü olarak çalışan Polygon, Avail adı verilen yeni Blockchain’i ile DeFi’nin en önemli sorunlarından birini çözmek istiyor.

Polygon, Avail Blockchain’i ile merkezsiz finansın (DeFi) en önemli sorunlarından biri olan ölçeklendirmeye odaklanıyor. DeFi, Mayıs ayında görülen hızlı fon çıkışlarına kadar kripto endüstrisinin en gözde sektörlerinden biriydi.

Polygon’un Avail zinciri, Haziran sonunda testnet’e başladı. Avail Blockchain, diğer zincirlerden farklı olarak genişleme yöntemi yerine zincir içi parçalanmayla ölçeklendirilen bir yapıya sahip. Standart Blockchain ağlarında ölçeklendirme, yürütme, yerleşim ve veri kullanılabilirliği işlevlerine bağlı olarak zamanla sorun olmaya başlar. Polygon, Avail ile bu 3 işlevi ayırarak sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Avail, Polygon ağının büyümesi için uzun vadede katalizör olabilir mi?

Polygon, aynı zamanda ölçeklendirmeye yardımcı sistemler olan rollups ve katman-2 çözümlerinden biri olarak çalışsa da bu çözümler, sadece kullandıkları Blockchain ile sınırlı kalıyor.

Avail ile bu sorunu da çözmek isteyen Polygon, uzun vadede üzerine inşa edilebilecek binlerce zincirin temel katmanı olarak çalışabilir. Bunun yanında Avail Blockchain, diğer katman-2 çözümlerinde işlev artışı ve maliyetlerde azalma sağlayarak onların her zincire uyumlu hale gelmelerini sağlayacak.

Polygon ekibi tarafından yapılan duyuruda aşırı yükleme şüphelerine de cevap verilirken Avail’in tek bir işleve odaklı çalışacağından aynı anda yüzlerce Blockchain’in depolama ihtiyaçlarını destekleyebildiği açıklandı.

DeFi sektörü kan kaybetmeye devam ediyor

2022 yılında genel piyasa düşüşüne bağlı olarak DeFi sektöründe de ciddi anlamda düşüşler görüldü. Buna göre DeFi’de kilitli toplam değer (TVL), Mayıs ayında 231 milyar dolar zirvesinden 112 milyar dolara kadar geriledi. Haziran’ın ilk yarısında çıkışların devam ettiği sektörde, şu an kilitli toplam değer 77 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

Polygon ağı ise üçüncü en büyük Blockchain ağı olarak bugün 4,13 milyar dolarlık bir TVL’ye sahip. Bu noktada Avail’in kullanım durumunun artması, Polygon için kritik öneme sahip. Diğer Blockchain ağlarının Avail’i kullanarak ölçeklenmeye başlamasıyla da Polygon ağında ve yerel tokeni MATIC’te uzun vadede istikrarlı bir büyüme görülebilir.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir