Powell Hole’de, kişisel harcamalar, İngiltere’de enerji fiyatları – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole’deki yıllık sempozyumda uzun zamandır beklenen açılış konuşmasını yapacak. ABD, kişisel gelir ve harcama verilerinin yanı sıra Fed’in asıl önemsediği Temmuz ayı fiyat verilerini sunacak. Avrupa’da enerji fiyatları yükselmeye devam ediyor ve Elon Musk Twitter ile mücadelesinde kısmi bir zafer kazandı.

İşte 26 Ağustos Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Powell Jackson Hole’da

Başkan Jerome Powell’ın Fed’in Jackson Hole‘deki yıllık merkez bankacılığı sempozyumundaki açılış konuşması ile tüm hafta boyunca piyasaların üzerinde gölge gibi duran etkinlik zamanı nihayet geldi çattı.

Gündemin ilk sırasında Powell’ın Fed’in Eylül ayındaki politika toplantısına ilişkin beklentileri nasıl yönlendireceği yer alıyor; Fed’in yaz aylarında faizleri 50 yerine 75 baz puan artırma kararı alması, bu görevi daha da zorlaştırmıştı. Piyasa şu anda yarım puanlık veya 75 baz puanlık bir artış beklentisi arasında bölünmüş durumda. Bu da Powell neye işaret ederse etsin piyasadan ani bir tepki gelmesinin muhtemel olduğu anlamına geliyor.

Powell’ın TSİ 17.00’da konuşma yapması bekleniyor.

2. Kişisel harcamalar ve Michigan tüketici hissiyatı

ABD’de sabah saatlerinde Fed’i yakından ilgilendiren bazı veriler de açıklanacak. TSİ 15.30’da Temmuz ayına ilişkin kişisel gelir ve harcama rakamlarının yanı sıra kişisel tüketici harcamalarına (PCE) ilişkin fiyat endeksleri de paylaşılacak.

PCE fiyatları, ABD’li tüketicilerin, özellikle de enflasyonun etkilerini daha çok hisseden düşük gelirli tüketicilerin harcama kalıplarını daha doğru yansıttığı için Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçümüdür.

TSİ 17.00’de Michigan Üniversitesi, Ağustos ayına ait ABD tüketici hissiyatı verisinin nihai okumasını yayımlayacak ve her zamanki gibi bir ve beş yıllık enflasyon beklentileri kalemleri dikkatle incelenecek.

3. Hisse senetleri ufak düşüşler yaşasa da Perşembe günkü kazanç raporları destek oluyor; gözler HP’nin kazanç raporunda

ABD borsaları, günün büyük olayı öncesinde ufak düşüşlerle zaman geçiriyor.

Dow Jones vadeli işlemleri 71 puan düşerken S&P 500 vadeli işlemleri %0,3 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,5 değer kaybetti.

Ancak hissiyat, Perşembe günü Workday (NASDAQ:WDAY), Ulta Beauty (NASDAQ:ULTA) ve bir kereliğine de olsa Gap’in (NYSE:GPS) beklenenden daha iyi gelen kazanç verileri ve kılavuzlarıyla destekleniyor.

Cuma günü kazanç cephesinde HP (NYSE:HPQ) ve JinkoSolar (NYSE:JKS) var.

Öte yandan bir yargıcın, Twitter’ın (NYSE:TWTR) spam hesaplarla ilgili bazı iç tartışmalarını Elon Musk’a teslim etmesine hükmederken “saçma bir şekilde” neredeyse tüm kullanıcı verilerine yönelik geniş talebini reddetmesinin ardından şirket hisseleri yine baskı altında.

4. Avrupa’nın enerji krizi daha da kötüleşiyor

İngiltere’deki haneler önümüzdeki kış enerji için geçen kışa kıyasla üç kat daha fazla ödeyecek.

İngiltere’nin enerji düzenleyicisi Ofgem, tipik “çift yakıtlı” faturaların yıllık üst sınırını 1 Ekim’den itibaren yıllık 3.549 sterline (4.188 dolara) çıkararak yaz boyunca toptan enerji fiyatlarında görülen büyük artışı yansıttı. Ocak ayında yapılacak bir sonraki değerlendirme ile daha da kötüsü gelecek. Citigroup, bu hafta başında yaptığı tahminlerde hükümetin önlem almaması halinde yakıt faturalarındaki artışın, enflasyon oranını %18’e kadar çıkaracağını belirtti. Sterlin tekrar değer kaybederek 2020 yılında gördüğü 47 yılın en düşük seviyesini test etti.

Avrupa kıtasında da henüz bir rahatlama belirtisi yok: Almanya’da 2023 yılı için baz-yük elektrik fiyatları, megavat-saat başına 800 euro’nun üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı – bazı tahminlere göre bu rakam, tek bir çamaşır makinesi döngüsünün maliyetini yaklaşık 15 euro’ya çıkaracak. Almanya’nın tüketici güveni ise rekor seviyeye geriledi.

5. OPEC, Suudilerin üretim kesintisi uyarılarını desteklerken petrol yükseliyor

Bir dizi OPEC üyesinin, Suudi Arabistan’ın kartelin petrol üretimini azaltmak isteyebileceği mesajını desteklemesiyle ham petrol fiyatları yeniden yükseldi. Enerji Bakanı Prens Abdülaziz, verdiği röportajlarda son haftalarda vadeli işlem fiyatlarında görülen zayıflığın, fiziksel piyasada süregelen sıkışıklığı yansıtmadığı uyarısında bulunmuştu.

ABD benzin piyasası da Orta Batı’daki bir BP (NYSE:BP) rafinerisinin yangından sonra kapanması nedeniyle geçici bir sıkışıklıkla karşı karşıya.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,2 artışla 93,67 dolardan işlem görürken Brent vadeli işlemleri %1,5 artarak 100,85 dolardan alıcı buldu.

Hafta, her zamanki gibi Baker Hughes’un kule sayımı ve CFTC’nin pozisyonlama verileri ile sona erecek.