Powell’ın yorumları, petrol firmaları, Porsche’un ilk halka arzı – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Scott Kanowsky

Yatırımcılar, ekonomik büyümeyi yavaşlatsa bile yükselen enflasyonu dizginleme sözü veren Fed başkanının ve diğer bazı küresel merkez bankacılarının yorumlarını değerlendiriyor. ABD, bu haftanın ilerleyen günlerinde önemli bir aylık istihdam raporuna daha ve bu rakamın Fed’in para politikası hesaplamasında nasıl bir rol oynayabileceğini görmeye hazırlanıyor. Petrol fiyatları yükseliyor. Bitcoin’in son zamanlarda bulunduğu 20.000 doların altındaki seviyeler devam ederken Porsche’yi listelemek için ilk adımların atıldığı bildiriliyor.

İşte 29 Ağustos Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Jackson Hole’da sert konuşmalar

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü yıllık Jackson Hole merkez bankacılığı sempozyumunda uzun zamandır beklenen açılış konuşmasını yaptı ve en azından ING analistlerine göre “yapması gerekeni yaptı.” Bu görev, esas olarak, büyümedeki düşüşün hanehalkı ve işletmeler üzerindeki “acı verici” potansiyel etkisine rağmen artan tüketici fiyatlarını bastırmak için faiz oranlarını artırmaya devam etme sözü vermekti. ING, Powell’ı özellikle enflasyonu düşürmek için piyasalara “nazik” davranma sözü vermediği için övdü.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri de fiyat baskılarını ortadan kaldırmak için “fedakarlık” yapılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. ECB yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel ve Banque de France Yöneticisi François Villeroy de Galhau, Euro Bölgesi’nde para politikasının öngörülebilir gelecekte sıkı kalacağını da sözlerine ekledi. Yatırımcılar, Euro Bölgesi’nin son enflasyon verileri Çarşamba günü açıklandığında ECB’nin son borçlanma maliyeti artırımlarının etkisine göz atacak.

2. Önümüzdeki önemli veriler

Powell’ın yorumlarının etkisi Pazartesi gününe de taşındı ve Asya ve Avrupa piyasaları kırmızı bölgeye kaydı. ABD’de S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq vadeli işlemlerinin tümü daha düşük seviyelerde işlem görüyor. Wall Street’in üç ana endeksi de Cuma günü %3 ila %4 arasında değer kaybetti.

Bu arada kısa vadeli faiz oranı beklentilerine oldukça duyarlı olan 2 yıllık ABD tahvil getirisi, en son 2007 yılında görülen %3,4890 seviyesine kadar yükseldi. 10 yıllık Hazine tahvilleri de %3,114’e sıçradı.

İlgi şimdi Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam verilerine kayıyor. Bir önceki iş gücü piyasası raporu, Temmuz ayında istihdam artışında beklenmedik bir hızlanma gösterdi ve yeni bir artış, para politikasını sıkılaştırmanın mevcut hızını sürdürmek için Fed’e daha fazla neden sunabilir.

3. Petrol fiyatları yükseliyor

Jackson Hole’dan çıkan kasvetli ekonomik görünüme rağmen petrol fiyatları Pazartesi günü geçen hafta yaşadığı artışlara yenisini ekledi. Londra’da işlem gören Brent petrol vadeli işlemleri %0,59 artışla varil başına 99,49 dolara yükselirken ABD WTI %0,64 artışla 93,66 dolara ulaştı.

Bu artışın büyük bir kısmı, OPEC+’nın ham petrol fiyatlarının istikrara kavuşmasına yardımcı olmak için arzı azaltma sözü vermesinden kaynaklanıyor. OPEC+’ya liderlik eden Suudi Arabistan da geçen hafta üretimini azaltacağını açıklamıştı.

Arzdaki azalma, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların kaldırılarak piyasaya büyük miktarda potansiyel ek ham petrol sürülmesi halinde bunu dengeleyecektir.

Bu arada son veriler bazı ekonomilerde petrol talebinin toparlanmaya başladığını gösteriyor. ABD bu ayın başlarında rekor düzeyde petrol ihraç ederken ABD ham petrol stokları da son iki haftada beklenenden daha büyük bir hızla düştü.

Avrupa’nın ham petrol talebi ise Rusya’dan doğal gaz ithalatını azaltmasıyla bu yıl artacak. Bunun sonucunda yükselen doğal gaz fiyatlarının ısınma amaçlı ham petrol kullanımını artırması muhtemel.

4. Bitcoin 20 bin doların altında

Powell’ın konuşmasının yankıları, potansiyel bir ekonomik düşüşe ilişkin korkuların daha riskli varlıklara olan ilgiyi engellemesi nedeniyle kripto para birimlerinde hissedildi. Pazartesi günü Bitcoin %0,89 düşüşle 19.818,8 dolara inerek Temmuz ortasından bu yana ilk kez 20.000 dolar seviyesinin altında işlem görüyor.

20.000 dolar seviyesi birçok analist tarafından Bitcoin için potansiyel bir destek olarak görülse de bazıları gerçek tabanın daha da düşük olabileceği konusunda uyardı.

Düşüş, Bitcoin fiyatını 25.000 doların üzerine çıkaran kısa bir Ağustos rallisine de son verdi. Bu yükseliş, Fed ve diğer merkez bankalarının büyük faiz artırımlarına gideceği yönündeki beklentilerin artmasıyla kısa sürede kesildi.

Bitcoin 15 Ağustos’tan bu yana değerinin yaklaşık beşte birini kaybetti.

5. Porsche’un halka arzı hız mı kazanıyor?

Reuters’in konuya aşina altı kişiye dayandırdığı haberine göre Porsche’nin merakla beklenen ilk halka arzı (IPO) için önümüzdeki günlerde uzun bir yolun ilk adımlarının atılması bekleniyor. Bu kişiler, ana grup Volkswagen (ETR:VOWG_p) ve Porsche’nin en büyük hissedarı Porsche SE (F:PSHG_p) yönetim kurullarının, yakında halka arz konusunda bir tavsiye kararı alabileceğini ve bu kararın onay için her iki şirketin yönetim kurullarına gönderileceğini söyledi.

Henüz resmi bir karar alınmamış olsa da bu sürecin ardından Eylül ayının ilk haftasında halka arzın resmi olarak duyurulacağı bildirildi.

Yöneticiler, lüks otomobil markasını desteklemek isteyen yatırımcıları ikna etmek için zorlu bir mücadeleye girebilir. Porsche AG hisselerinin sadece %12,5’i açık pazarda satışa sunulacak ve bu da hisselerin yönetim kurulu kararları üzerindeki etkisini sınırlayacak. Enflasyon korkuları ve pek de iç açıcı olmayan büyüme görünümü ise – Ukrayna’daki savaşın bu kış Avrupa gaz tedariki üzerindeki etkisinden bahsetmeye gerek bile yok – tüm VW grubunun gelecekteki sağlığı konusunda kuşkuları arttırdı.

Nitekim Reuters, VW’nin yeterli talebi toplayamaması halinde halka arzı tamamen iptal edebileceğini bildiriyor.