Repsol, üretim birimindeki %25’lik hissesini, ABD’de listelenme amacıyla EIG’ye satacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Repsol (BME:REP), üretime dönük petrol ve gaz işindeki %25 hissesini ABD’li yatırım grubu EIG’ye satarak daha yeşil enerjiye geçişte yeniden kullanacağı sermayeyi yaratacak.

İspanya’nın en büyük petrol ve gaz üreticisi, hisse için 4,8 milyar dolar alacağını ve üretim alanındaki toplam işine 19 milyar dolar değer biçeceğini söyledi. Satış, Repsol’ün 2050 yılına kadar net karbon emisyonlarını sıfıra indirmeyi hedefleyerek geleneksel hidrokarbon işinden uzaklaşacağı bir stratejinin ilk parçası. Strateji, piyasa koşullarına bağlı olarak 2026’dan itibaren ABD borsasında olası bir listeleme öngörüyor.

Repsol CEO’su Josu Jon Imaz yaptığı açıklamada, “Bu öncü anlaşma, üretime dönük iş biriminin stratejik yönünü korumamıza ve aynı zamanda şirketin dönüşümünü ve 2050 yılına kadar sıfır net emisyona ulaşmak için çoklu enerji profilini artırmamıza olanak tanıyor.” dedi.

Repsol esas olarak doğal gaz üreticisi ve bu da günlük 570.000 varil petrole eş değer toplam üretiminin yaklaşık %70’ini oluşturuyor. Söz konusu satış, pandemi sonrasında küresel enerji talebindeki ciddi toparlanmanın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ve Batı’nın buna yaptırımlar şeklinde verdiği yanıtın fiyatlar üzerinde yarattığı olağanüstü baskı nedeniyle üretimin ilk aşamalarına dönük iş yapanların yükselişe geçtiği bir zamanda gerçekleşiyor.

Anlaşmanın değerlemesi, piyasanın Repsol’ün geri kalan işlerine şu anda çok az değer atfettiğini veya hiç değer atfetmediğini gösteriyor. Pazartesi günkü kapanışta toplam piyasa değeri 19 milyar doların altındaydı.

Repsol, çoğunluk hissesini ve işletmenin operasyonel kontrolünü elinde tutmayı planlıyor. Şirket sekiz kişilik yönetim kuruluna, oy hakkına sahip başkan da dahil olmak üzere dört yönetici atayacak. EIG iki yönetim kurulu üyesi atayacak ve diğer ikisi bağımsız direktörler olacak.

Madrid’deki Repsol hisseleri %1,2 düşerek hem İspanya’nın IBEX 35 endeksinde hem de Avrupalı petrol ve gaz emsallerinin altında performans gösterdi.