Roche’nin Alzheimer ilacının testleri, temel hedeflere ulaşamadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Scott Kanowsky

Roche Holding AG Participation (SIX:ROG), Alzheimer hastalığının tedavisi için uzun süredir beklenen iki ileri aşama çalışmasının, hastalığın erken aşamalarındaki kişilerin bilişsel yeteneklerindeki düşüşü engelleyemediğini gösterdiğini söyledi.

İsviçreli ilaç firması; gantenerumab olarak bilinen ilacın Faz III denemelerinden elde edilen sonuçların, Alzheimer’a bağlı hafif demans hastalarındaki klinik düşüşü yavaşlatmaya yönelik “birincil hedefi ” karşılayamadığını söyledi.

Roche hisseleri piyasa öncesinde düştü.

Roche’nin baş tıbbi sorumlusu Levi Garraway, “Pek çok ailemiz Alzheimer’dan doğrudan etkilendi, dolayısıyla bu haber büyük bir hayal kırıklığı yarattı.” dedi.

Gantenerumab’ın başarısızlığı, amiloid hipotezine ya da beyinde bir araya gelen toksik hücrelerin temizlenmesinin Alzheimer’dan muzdarip kişilerde bilişsel kaybı hafifletmeye yardımcı olacağı teorisine bir darbe indirdi. Rakip Eli Lilly and Company (NYSE:LLY) ve Japon Eisai (TYO:4523) gibi Roche de başarılı bir tedavinin milyarlarca dolarlık satış potansiyeli taşıdığı bu teoriden yararlanan bir ilaç yaratmayı hedefliyor.

Uluslararası Alzheimer Hastalığı savunma grubuna göre beynin küçülmesine ve hücrelerin ölmesine neden olan nörolojik bir hastalık olan Alzheimer hastalığı, 2020 yılına kadar dünya çapında tahmini 55 milyon insanı etkilemiştir. Şu anda bilinen bir tedavisi yok.

Stifel analistleri, müşterilerine gönderdikleri bir notta Roche’nin açıklamasını firma için “büyük bir olumsuzluk” olarak değerlendirdi.

“Bu, satış modellerinden çıkarılması gereken bir gelişmenin sonudur. Ayrıca önümüzdeki birkaç yıl içinde şirket için önemli bir büyüme faktörünü de ortadan kaldırıyor.” dedi.

Roche’nin 2023 yılı için mali beklentilerinin 3-4 milyar frank (1 frank = 1,0552 dolar) değerinde potansiyel bir zarara “maruz kalma olasılığının” yüksek olacağını ve bunun da grup için büyümesiz bir yılla sonuçlanacağını ekledi.