Şahin Kashkari, dayanıklı mallar, Xpeng – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Fed’in en büyük güvercini, bankanın sıkılaştırıcı politikadan uzaklaşma niyetine dair herhangi bir sinyal veremeyince dolar güçlendi, tahvil getirileri yükseldi. Dayanıklı mal siparişleri paylaşılacak. Bed Bath & Beyond (NASDAQ:BBBY) büyük bir can simidi aldı. Çin’in yükselen yıldızlarından biri beklentilerin çok altında kalırken elektrikli araç üreticileri mercek altına alınıyor. Ve petrol OPEC+ arz kesintisi söylentileriyle yeniden yükselişe geçti.

İşte 24 Ağustos Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ‘Güvercin’ Kashkari şahinliğini koruyor

Salı günü açıklanan zayıf ekonomi verileri nedeniyle Cuma günü yapılacak Jackson Hole sempozyumunda Fed’den tempoyu düşürme sözü alabileceğini umanlar, hayal kırıklığına uğrayacak gibi görünüyor. Yıllardır en büyük enflasyon “güvercini” olan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Salı günü Fed’in önceliğinin enflasyonu düşürmeye devam etmek olması gerektiği konusunda ısrar etti.

Kashkari yerel bir iş dünyası etkinliğinde yaptığı konuşmada enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkmasına izin verilmesi halinde Fed’in, 1980’lerdeki akut yüksek faiz oranlarına işaret eden “Volckeresque” yöntemlerine başvurmak zorunda kalacağını söyledi.

Temmuz ayı yeni konut satışları ile S&P Global’in (NYSE:SPGI) Ağustos ayı satın alma müdürleri anketinden gelen zayıf rakamlar, Salı günü merkez bankasından yakın zamanda bir “güvercin pivot” geleceği yönündeki söylentileri kısa süreliğine canlandırmıştı. Bu rolü daha sonra yeniden üstlenecek olanlar ise dayanıklı mal siparişleri ve askıda konut satışları olacak.

2. BBBY’ye can simidi

Wall Street Journal’in, Bed Bath & Beyond’un likidite için can simidi sağlama yolunda büyük bir adım attığını, böylece devasa borçlarının bir kısmını ödeyebileceğini ve elindeki nakdi artırabileceğini bildirmesinin ardından hisselerindeki inişli çıkışlı seyir devam edecek gibi görünüyor.

WSJ, BBBY’nin ilgili taraflara, JPMorgan (NYSE:JPM) tarafından yürütülen bir pazarlama sürecinin ardından kredi sağlamak için bir banka seçtiğini söylediğini belirtti. Bu açıklama, ödeme güçlüğü nedeniyle çeşitli tedarikçilerin BBBY’ye ürün göndermeyi reddettiğini belirten bir raporla başlayan günün sonunda geldi.

BBBY hisseleri piyasa öncesinde %12’nin üzerinde yükseldi.

3. Hisse senetleri yatay seyredecek; Nvidia (NASDAQ:NVDA) ve Salesforce (NYSE:CRM) kapanış sonrası rapor verecek

Hâlâ tatile çıkmayan yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Wyoming’de yapacağı konuşmayı beklemekle yetindikleri için daha genel piyasa düz bir seyirde açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones vadeli işlemleri 22 puan düşerken S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri benzer miktarlarda düşüş yaşadı.

Daha sonra ilgi çekebilecek hisseler arasında yılın geri kalanında yeni indirimler ve marjlar üzerindeki baskı konusunda uyarıda bulunan son perakendeci JW Nordstrom (NYSE:JWN) yer alıyor. Salı günü Nordstrom, “Haziran sonundan itibaren müşteri trafiği ve talebinin özellikle Nordstrom Rack’te önemli ölçüde yavaşladığı” uyarısında bulundu. Hisse senedi piyasa öncesi %13 civarı düşüş gösterdi.

Bugünün en önemli kazanç raporları da çip üreticisi Nvidia (NASDAQ:NVDA) ve yazılım devi Salesforce’tan (NYSE:CRM) kapanış sonrası gelecek.

Ayrıca Richemont’un online operasyonu YNAP’ın büyük bir bölümünü satın almak üzere, İsviçreli devin e-ticarete kötü bir giriş yaparak büyük bir değer kaybına uğradığını doğrulayan bir anlaşmaya imza atan FarFetch de ilgi çekecek.

4. XPeng’deki düşüş nedeniyle elektrikli araç üreticileri mercek altında

Üçüncü çeyreğe ilişkin zayıf beklentiler nedeniyle Çinli XPeng’in Hong Kong’da işlem gören hisseleri %12’den fazla değer kaybettikten sonra elektrikli araç üreticileri de gündemde olacak.

Şirket, içinde bulunduğumuz çeyrekte 29.000 ila 31.000 arasında elektrikli araç teslim etmeyi beklediğini, bunun yıllık bazda %13 ila %21 arasında bir artış anlamına geleceğini ancak yine de büyük ölçüde kendi iç pazarındaki COVID-19 ile ilgili sorunlar nedeniyle piyasa beklentilerinin oldukça altında olduğunu söyledi.

Xpeng (NYSE:XPEV), Eylül ayında G9 SUV’un ve 2023’te iki yeni modelin piyasaya sürülmesinin yeni bir büyüme döngüsüne girmesine yardımcı olacağından emin olduğunu söyledi.

5. Ham petrol arz kesintisi söylentilerinin ardından sıçradı

Ham petrol fiyatları, piyasanın başlangıçtaki rahat tepkisinin ardından Suudi Arabistan petrol bakanının üretimde kesintiye gidilebileceği yönündeki uyarılarını nihayet dikkate almasıyla 100 dolar üzerine çıktı.

ABD ham petrol %0,7 artışla 94,39 dolar olurken Brent ham petrol %0,6 artarak 100,78 dolardan işlem gördü.