Şanghay çıkışlı Tesla teslimatları, Kasım ayında rekor kırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikalı otomobil üreticisi Tesla’nın Şanghay’daki fabrikasının, Kasım ayında 100 bin 291 aracın teslimatını gerçekleştirerek yeni bir aylık rekora imza attığı açıklandı. Şanghay tesisi, bu yılın ilk on bir ayı içinde toplam 650 bin araç teslim etmiş oldu.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre Çin Özel Binek Arabası Birliği Genel Sekreteri Cui Dongshu, fabrikanın Ocak – Kasım döneminde bir önceki yılın 484 bin 130 olan satış toplamının üstüne çıktığını belirterek bu yıl 750 binlik yıllık toplama ulaşabileceğini söyledi. 

Öte yandan Tesla’nın Şanghay “Giga-tesisinin” endüstri zincirinin yerellik oranının artık yüzde 95’i aşmış olması, Tesla’nın Başkan Yardımcısı Tao Lin’e göre, Çin’in yeni enerjili araç endüstrisinin, birinci sınıf bir küresel entegre yapısallık geliştirmesine ve sağlam bir tüketim potansiyeli oluşturmasına katkı yapıyor.

Temiz enerjili araç satışlarının yılın 11 ayında 5,7 milyon birimi geçtiğini göz önüne alan Cui, 2022 yılının bütünü için ise bu türden araçların üretim ve satışlarının 6,5 milyonu aşacağını tahmin ediyor.

-Foreks Haber Merkezi-