SAS ABD’de Bölüm 11 için başvuru yaptıktan sonra değer kaybetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Scott Kanowsky 

 SAS AB (ST:SAS) Salı günü %12’den fazla düşüş gösterdi. Hava yolu şirketi, pilotların grevinin yarattığı tehdidin gölgesinde iflas korumasına başvurduğunu duyurdu.

Yaptığı açıklamada SAS, borç yükümlülüklerini gözden geçirmeye ve bu süreçte havayolu filosunu “yeniden yapılandırmaya” bakacağını söyledi. Faaliyetlerini sürdürebilmek adına 700 milyon dolarlık geçiş kredisi alacağı potansiyel kurumlarla görüşmelerin de sürdüğünü belirtti.

SAS bu hamlenin, ücretlerle ilgili müzakerelerdeki çöküşün ardından Pazartesi günü pilotların başlattığı grevin etkisiyle olduğunu söyledi.

SAS başkanı ve CEO Anko van der Werff, “Devam eden grev, çok daha kötü bir duruma yol açtı. Bölüm 11 süreci, dönüşümümüzü hızlandırmak için bize yasal araçları verirken işlerimizi olağan akışımızda sürdürebileceğiz.” dedi.

Ancak SAS, grev nedeniyle uçuş programının bozulacağı konusunda uyararak grev uzarsa şirketin sağlığının da tehlikede olacağını sözlerine ekledi.

Pazartesi günü grev açıklamasının ardından SAS, uçuş programının %50’sinin iptal olarak günde 30.000 müşteriyi etkileyebileceğini söylemişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir