SEC, Ripple davasında elini güçlendirmeye devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında dava, son günlerde önemli gelişmelere sahne oluyor. 

Geçtiğimiz ay Ripple, SEC karşısındaki bir takım avantaj elde etmişti. Bu gelişmeleri özetleyecek olursak; ilk olarak SEC’in eski yöneticisi William Hinman’ın Ethereum’un menkul kıymet olmadığına dair görüşlerini içeren kayıtlar, SEC’in 6 kez itiraz etmesine karşın sonunda mahkemenin kesin kararıyla davaya dahil edildi. 

Bu gelişme Ripple kanadında sevinçle karşılanırken XRP’de o dönem ciddi kazanımlar elde etti. Bu olumlu haberin ardından Ripple, diğer kripto şirketlerinden destek görmeye başladı ve 12 şirket, ilgili davada Ripple lehine görüş bildirmek için davaya müdahil olma talebinde bulundu. Bu şirketler arasında Coinbase’in de olması gelişmedeki en dikkat çekici kısımdı.

Tüm bu olumlu görünümlere bağlı olarak Ripple’ın davadan zaferle çıkacağına dair görüşler artmaya başladı. Ancak SEC, henüz oyunun bitmediğini söylercesine çok ciddi bir hamle yaptı.

Geçen hafta SEC’in Ripple davasından 5 ay sonra benzer bir konuda LBRC adlı kripto şirketine token satışında kayıt dışı menkul kıymet işlemi yaptığına dair açtığı davayı kazandı. Bu, Ripple davasına örnek teşkil edebilecek önemli bir kazanım olarak görülürken sular, Ripple için bir kez daha bulandı.

Ripple savunucuları, her ne kadar iki davanın birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmesi gerektiğini iddia etseler de SEC’in bu hamlesi piyasaları tedirgin etmeye yetti. Güncel durumda ise SEC, Ripple’a karşı iki kuruluşun desteğini almak üzere.

İki kuruluş, SEC’i desteklemek için harekete geçti

The New Sports Economy Institute (NSEI) ve InvestReady, Ripple davasında SEC’i desteklemek adına görüş bildirme talebinde bulundu.

NSEI, kripto endüstrisinde faaliyet göstermen bir kuruluş, ancak enstitü, geleneksel finans araçlarının aksine kripto paralarını temel yönlerini belirleyerek davaya benzersiz bir bakış açısı sunmayı planladığını aktardı. Kurum, yorumunda XRP’ye yatırım yapanların kripto varlığın belirli bir fayda için kullanımı yerine kâr sağlamak adına spekülatif şekilde işlem yaptığını öne sürecek. Ancak mahkemenin NSEI’nin kripto sektörü dışında ve Ripple ile bir ilişkisi olmayan şirketin yorumlarını nasıl değerlendireceği merak konusu.

SEC’i desteklemek için hareket geçen diğer bir kuruluş InvestReady, özetinde kripto piyasasında yatırımcıları korumak adına mevcut yasa eksikliğinin ABD’de online bağış sistemini olumsuz etkilediğini öne sürdü.

Ripple tarafı iki şirkete tepki gösterdi

SEC’in Ripple’ı destekleyen 12 şirkete karşılık 2 kuruluştan destek alması Ripple savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Özellikle NSEI’nın kripto sektörünün dışında bir kuruluş olarak davaya nasıl benzersiz bir bakış açısı sunacağı konusu eleştirildi.

Bu arada SEC, özet cevapların hazırlık sürecinden dolayı 12 Kasım’dan sonra davada görüş bildirmek başka bir şirketin kabul edilmemesi talebinde bulundu.

XRP’de son durum

XRP, bu haftaki sert düşüşte 0,51 dolardan 0,31 dolara kadar %40’a yakın değer kaybı gördü. Dünkü hafif toparlanmada %18 değer kazanan XRP, sabah saatlerinde 0,39 dolar bandında hareket ediyor.

Yazar: Günay Caymaz