SEC – Ripple davasında önemli gelişme: Merakla beklenen belgeler teslim edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), uzun süre direndikten sonra ısrarla talep edilen William Hinman görüşme kayıtlarını içeren belgeleri mahkemeye sundu. 

Ripple ve SEC arasında devam eden davada Ripple 18 aydır bu kayıtların mahkemeye sunulması için mücadele ediyordu ve bu süreçte SEC, belgeleri teslim etmek için 6 mahkeme emri aldı.

Yapılan açıklamada SEC, teslim ettiği belgelerle ilgili gizlilik talebinde bulunduğu için belge detayları hakkında sınırlı bir bilgi verildi. Ancak Ripple’ın avukatı Stuart Alderoty, buna değdiğini ve belgelerin Ripple’ın elini önemli ölçüde güçlendireceğini söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC’in şeffaflığa önem verdiğini düşünmelerini istediğini, ancak bu gayretini samimi bulmadığını söyledi. Garlinghouse, gerçeğin sonunda ortaya çıktığında SEC’in utanç içinde olacağını göreceklerini de sözlerine ekledi.

Israrla talep edilen belgelerde eski SEC yöneticisi William Hinman’ın 2018 yılına sunduğu görüşlerde Ethereum’un menkul kıymet olarak görülmediğinden bahsediliyor. Buna göre Ripple, düzenleyici kurumun Ethereum’a ayrıcalıklı davrandığını iddia ediyor. SEC ise şimdiye kadar eski yöneticisinin görüşlerinin şahsi fikirleri olduğunu söyleyerek kurumun bu görüşlerden uzak olduğunu savundu.

XRP fiyatı son gelişmelere tepki vermedi

Güncel durumda belgeleri inceleyecek olan mahkemenin, ne karar vereceği merakla bekleniyor. Mahkeme tarafından Ripple lehine bir karar çıkması durumunda ise XRP’nin pozitif etkileneceği görüşü çoğunlukta. Zira Ripple’ın yerel tokeni, dava süreci boyunca ortaya çıkan gelişmelerden direkt etkilendi ve son 2 sene boyunca XRP’nin fiyatı, bu davaya paralel olarak hareket etti. 

Son önemli gelişmenin ardından ise XRP yatırımcıları, bu gelişmeye tepki göstermedi. XRP, dün 0,42 – 0,46 dolar aralığında dalgalanırken düşüş trendine devam etti. Bugün 0,45 dolar seviyesi altında el değiştirmeye devam eden XRP, belgelerin yorumlanmasından sonra daha volatil fiyat performansı gösterebilir.

Yazar: Günay Caymaz