SEC, şimdi de kripto şirketi denetçilerini inceleme altına alıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto şirketlerini denetleyen denetim şirketlerine yönelik incelemelerini artırmaya başladı.

Wall Street Journal haberine göre ABD SEC’in üst düzey bir yetkilisi yaptığı açıklamada düzenleyici kurumun, denetim firmalarının kripto endüstrisindeki şirketlerle ilişkisini yakından takip ettiğini söyledi.

SEC’in Muhasebe Departmanı vekili Paul Munter, yatırımcıları kripto şirketlerinin vaatlerine ve söylemlerine karşı çok dikkatli olmaları konusunda uyardı. SEC ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. 

SEC, özellikle FTX’in iflası sonrası krizin yayılma etkisinden dolayı şirketlerde görülen likidite sorunları ve diğer ülkelerdeki düzenleyicilerin başlattıkları soruşturmaların ardından kripto şirketlerine yönelik denetimlerini artırdı. 

SEC, incelemelerini genişletme politikasının bir sonucu olarak şimdi kripto şirketlerini denetleyen şirketlere yöneldi. ABD düzenleyicisi bu incelemeleriyle denetim raporlarının güvenirliğini ölçerek yatırımcıların yanlış yönlendirilmesinin önüne geçmek istiyor.

SEC, kripto endüstrisi üzerindeki denetimini sıkılaştırmaya devam ediyor

Bilindiği gibi FTX’in iflası sonrası kripto para borsaları, güveni yeniden tesis etmek için rezerv kanıtı modelini benimsedi ve bu kararın bir sonucu olarak denetim şirketleri aracılığıyla rezerv raporları yayımladı. SEC, şimdi bu rezerv raporlarının doğruluğunu araştırmaya başladı. 

Geçtiğimiz günlerde denetim firmalarının ani bir şekilde kripto şirketleriyle çalışmalarını bıraktığı görüldü. Son gelişmeye göre şirketlerin, düzenleyici baskısına maruz kalmamak için kripto şirketleriyle çalışmak istemediği anlaşılıyor.

ABD SEC, her geçen gün kripto endüstrisi üzerinde baskısını artırıyor. Son olarak FTX yöneticilerine yönelik menkul kıymet dolandırıcılığı konusunda suçlamalarda bulunan SEC, her fırsatta yatırımcıları kripto piyasasından kaynaklı risklerden korumak için aksiyon aldığını dile getiriyor. SEC’in nihai hedefi, kripto varlıkların menkul kıymet olarak tanınmasını sağlayarak kripto sektörünü kontrolü altına almak.

Yazar: Günay Caymaz