Seçim sonuçları ve enflasyon verileri öncesinde dolar yükselişte

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse

ABD doları, ülkedeki ara seçimlerden kaynaklanan belirsizlik ve bu haftanın ilerleyen günlerinde paylaşılacak enflasyon verileri öncesinde yaşadığı kayıpların ardından istikrar kazanarak Çarşamba günü yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, bu hafta şimdiye kadar yaklaşık %1 kaybettikten sonra %0,1 artışla 109,625 seviyesinden işlem gördü.

Cumhuriyetçilerin, Temsilciler Meclisinin kontrolünü ele geçirmeye doğru ilerlediği görülürken seçim sonuçları hâlâ belirsiz. Bununla birlikte Senato yarışının sonucunu kestirmek zor.

HSBC analistleri bir notta, “ABD meclislerinden birinde Cumhuriyetçilerin kazanması ve bunun sonucunda ortaya çıkan açmaz, yeni mali teşvikler için zorluk yaratabilir ve ayrıca hükümeti finanse etmek için son tarihler ve ABD borç tavanı konusunda çatışma olasılığını artırabilir.” dedi.

“Ancak bunlar 2023 için sorun teşkil ediyor. Piyasalar için daha acil olan konu, seçim sonuçlarına aktif bir şekilde itiraz edilip edilmeyeceği ve 2024 [Başkanlık] sonuçlarının kabul edilip edilmeyeceğine dair endişe potansiyeli.”

Ufukta görünen bir diğer önemli veri de ABD tüketici enflasyonu verileri. Perşembe günü açıklanacak olan yıllık TÜFE verisinin, bir önceki ay %8,2’ye ulaştıktan sona Ekim ayında %8’e gerilediğini göstermesi bekleniyor. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek veri ise yıllık bazda %6,6’dan %6,5’e düşmüş olabilir.

Dolar, Fed’in agresif faiz artırımı temposunu yakın zamanda, muhtemelen Aralık ayı gibi erken bir tarihte yavaşlatacağı yönündeki beklentiler nedeniyle son zamanlarda düşüş yönlü baskı altında.

Ancak artış yönlü bir enflasyon sürprizi bu düşünceyi değiştirerek ABD para biriminin değer kazanmasına yardımcı olabilir.

Euro/dolar ikilisi; Avrupa Merkez Bankasının (ECB), ilerleyen saatlerde politika belirleyici olmayan bir toplantı düzenleyecek olmasıyla %0,1 değer kaybederek 1,0068 seviyesine indi.

ECB’li politikacılar, Euro Bölgesi’ndeki büyüme zarar görmesine rağmen merkez bankasının geçen ay faizleri 75 baz puan artırmasının ardından faiz artırımlarının devam edeceğini açıkça belirtti.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Salı günü yaptığı açıklamada “ECB Yönetim Konseyi olarak çok erken pes etmememiz ve para politikasında normalleşmeye devam etmemiz için elimden geleni yapacağım – tedbirlerimiz ekonomik gelişmeyi azaltsa bile.” dedi.

Sterlin/dolar 1,1532’ye inerken dolar/yen %0,1 artışla 145,75’e yükseldi. Japon yetkililerin son derece destekleyici para politikasını sürdürmesiyle yen, 1992’den bu yana en zayıf seviyesine gerilemiş oldu. Riske duyarlı AUD/USD ise %0,1 azalarak 0,6495 oldu.

Dolar/yen, Çin’in Mayıs ayından bu yana görülen en kötü COVID-19 dalgasını kontrol altına almakta zorlanmasıyla 7,2508’e yükseldi.

Çarşamba günkü Polonya Merkez Bankası politika toplantısı öncesinde ülkenin politikacılarının, geçen ayki duraklamanın ardından faiz artışlarına yeniden başlayıp başlamayacağına ilişkin belirsizlikle birlikte dolar/zloti çifti %0,4 artarak 4,6692’den işlem gördü.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler bu konuda ikiye bölünmüş durumda. 32 kişiden 17’si bir miktar artış öngörürken 15’i faizlerin değişmeyeceğini söylüyor.