SPK, Alfa Solar’ın halka arzına onay verdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Sermaye Piyasası kurulu tarafından yayımlanan haftalık bültende Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurusunun onaylandığı duyuruldu. Böylece SPK, yaklaşık 3 aylık aradan sonra ilk halka arz onayını vermiş oldu. 

Alfa Solar Enerji, 40 milyon TL olan mevcut sermayesini halka arz yoluyla 6 milyon TL artırarak 46 milyon TL’ye çıkaracak.

Şirket, ayrıca mevcut ortağı Alfa Kazan Enerji ve Çevre Yatırımları A.Ş.’ye ait 3.200.000 TL nominal değerli B grubu payların da satışını gerçekleştirilecek. Buna göre Alfa Solar, halka arz ile 9.200.000 TL nominal değerli pay satışı gerçekleştirecek.

Yapılan açıklamada pay satışının 58,5 TL sabit fiyattan gerçekleşeceği bildirildi. Halk arzda pay dağıtımının oransal dağıtım yöntemine göre yapılması bekleniyor. Alfa Solar halka arzı sonrası, şirketin sermayesinin %20’si Borsa İstanbul’da işlem görüyor olacak.

2014 yılından bu yana güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Alfa Solar, yılın ilk yarısında 698 milyon TL ciro ile 138 milyon TL net kâr açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada Alfa Solar, Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 5.400 metrekare kapalı alanda yıllık 291 MWp güneş paneli üretim kapasitesine sahip fabrikasına ek olarak artan talebi karşılayabilmek için 2021 yılında da ikinci fabrikasının yatırımına başladı.

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ikinci fabrikanın ilk fazı Ekim 2022’de devreye girerken, ikinci fazının ise Nisan 2023’te devreye girmesi hedefleniyor. Devam eden yatırımlarının 1. fazı kapsamında Ekim 2022’de devreye aldığı 500 MWp ile şirket üretim kapasitesini 791 MWp’ye yükseltti. 

Şirket, yaklaşık 22 bin metrekare kapalı alana sahip bu yeni fabrikanın ikinci fazının tamamlanması ile yıllık üretim kapasitesini 1.291 MWp’e çıkarmayı hedefliyor.

Sürdürülebilir enerji kaynaklarına artan ilgi doğrultusunda bugüne kadar ağırlıklı olarak yurt içi talebi karşılamaya öncelik verdiğini aktaran Alfa Solar, kapasitesinde yaşanacak artışın ardından iç pazardaki güçlü talepten yüksek pay almanın yanında başta Avrupa ve ABD pazarları olmak üzere ihracatın ciro içindeki payını 2025 yılından itibaren artırmayı hedeflediğini aktardı.

Yazar: Günay Caymaz