SPK onayı alan iki şirket daha halka arz yolunda

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), haftalık bülteninde iki şirketin halk arz başvurusunun onaylandığını duyurdu. Bunun yanında SPK, iki şirketin de sermaye artırımını onayladı. 

Sanica Isı Sanayi A.Ş.

Halka arz başvurusu onaylanan Sanica Isı, halka arz yoluyla 100 milyon TL olan mevcut sermayesini 35 milyon TL artırarak 135 milyon TL’ye çıkaracak. Ayrıca halk arz aşamasında şirket ortaklarından Ali Fatinoğlu’na ait 1.500.000 TL, Uğur Fatinoğlu’na ait 1.750.000 TL ve Emre Fatinoğlu’na ait 1.750.000 TL nominal değerli B grubu payların satışı da gerçekleştirilecek.

Böylece şirket, halka arzda 40 milyon TL nominal bedelli hisse satışı gerçekleştirecek. Talep toplama sürecinde 1 TL nominal bedelli paylar, 20,03 TL sabit fiyatla satışa sunulacak. Hisse dağıtımında ise oransal dağıtım yöntemi kullanılacak. 

Sanica Isı payları için talep toplama süreci 15 – 18 Kasım tarihleri arasında 4 gün boyunca devam edecek. Şirket yayımladığı izahnamede halka arz edilecek 40 milyon TL nominal değerli payların %50’sini yurt içi yatırımcılara, %40’ını yurt içi kurumsal yatırımcılara ve %10’unu yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edileceğini beyan etti. Bunun yanında halka arz edilecek payların şirket sermayesine oranı %29,63 olacak.

Özsu Balık Üretim A.Ş.

Bu hafta SPK’den onay alan diğer şirket olan Özsu Balık, halka arz yoluyla 40 milyon TL olan mevcut sermayesini 20 milyon TL artırarak 60 milyon TL’ye çıkaracak. Özsu Balık hisseleri, halka arz aşamasında 7,69 TL sabit fiyattan satışa sunulacak. Pay dağıtımının ise eşit dağıtım yöntemine göre yapılması bekleniyor.

Şirketin fon kullanım raporunda halka arz ile elde edilecek gelirin %20 – 25’inin bağlı ortaklık Unifeed’in sermaye artırımının finansmanında, %20 – 25’inin işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanmasında, %50 – 55’inin ise finansal borçların ödenmesi için kullanılacağı beyan edildi. 

Özsu Balık, halka arz için talep toplama sürecini Kasım ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyor, ancak halka arz tarihi henüz duyurulmadı.

Bilindiği üzere geçen hafta da Alfa Solar Enerji, halka arz aşamasında talep toplama sürecini tamamladı. Böylece Kasım ayında yaklaşık 3 aylık aranın ardından Borsa İstanbul’a 3 yeni şirket daha eklenmiş olacak.

Gezinomi ve Baştaş Başkent sermaye artırım talepleri onaylandı

Diğer yandan SPK, Gezinomi Seyahat ve Baştaş Başkent Çimento’nun sermaye artırım taleplerini onayladı. 

Gezinomi Seyahat, böylece 25 milyon TL olan mevcut sermayesini %160 bedelsiz sermaye oranıyla 40 milyon TL artırarak 65 milyon TL’ye çıkaracak. Şirket bedelsiz sermaye artırımının iç kaynaklardan karşılanacağını duyurdu.

Baştaş Başkent Çimento ise 431.559.120 TL olan sermayesini %52,93 oranında bedelli sermaye artırımı yoluyla 228.440.880 TL artırarak 660.000.000 TL’ye çıkaracak.

Yazar: Günay Caymaz