featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Sermaye Piyasası Kurulu, dün akşam saatlerinde bir basın açıklaması yayımlayarak sosyal medyada ve bazı yayın organlarında yer alan iddialara yanıt verdi. 

SPK, açıklamasında Marka Yatırım Holding A.Ş tarafından kurula yapılan bedelli sermaye artırımı başvurusuna ve kurulun yürüttüğü denetim ve gözetim çalışmalarına yönelik ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

SPK, şirketin 2017 – 2021 yılları arasında farklı tarihlerde sermaye artırım talebi olduğunu, ancak son başvuruda belge eksikliğinden dolayı başvurunun, belgelerin 2021 yıl sonu tamamlanmasına müteakip değerlendirildiği aktarıldı. 

SPK, uzman incelemeleri neticesinde 02.12.2021 tarihli toplantısında, sermaye piyasası mevzuatına aykırılıklar nedeniyle ve yatırımcıların korunması amacıyla şirket talebinin olumsuz karşılanmasına karar verildiğini bildirdi.

Basın açıklamasının devamında Sermaye Piyasası Kurulu, yaptığı incelemeler neticesinde  şirket pay piyasasında 23.05.2017- 23.02.2018 döneminde gerçekleştirilen işlemlere yönelik olarak Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesinde tanımlanan “Piyasa Dolandırıcılığı” suçu kapsamında işlem yapılmak üzere, aralarında Marka Yatırım Holding A.Ş. (MARKA) pay piyasasındaki işlemlere ilişkin yürütülen incelemeler neticesinde, Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in de bulunduğu şahıslar hakkında Sermaye Piyasası Kanunu’nun 115 inci maddesi uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına ve borsalarda 2 yıl geçici işlem yapma yasağı getirilmesine karar verildiğini aktardı. 

Ayrıca Kurul, Mine Tozlu Sineren hakkında yapmış olduğu açıklamalar nedeniyle de suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.

Yazar: Günay Caymaz