Sterlin 2022’de tarihi oynaklık yaşadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Sterlin, yılın son işlem günlerinde küresel piyasalarda yatay seyir izliyor.

2022’de gelişmiş ülke paraları içinde en çok düşüşü Japon yeni, en yüksek oynaklığı ise sterlin gösterdi. Sterlin bu yıl dolar karşısında tarihi düşük seviyeye geriledi.

Vergi çıkmazı sterlini zayıflattı

İngiltere’de siyasi kanatta yaşanan sorunlar nedeniyle birçok istifa yaşandı. Ekonomik tarafta ise pandemi sonrası yaşanan küresel ve iç zorluklar ülke enflasyonunu 41 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Planlanan vergi paketi ile kemer sıkılması düşünüldü, ancak bu sürecin ekonomiye daha fazla hasar vereceği kaygısı sterlin varlıklardaki satışı hızlandırdı. Başbakanlık görevindeki isimlerin değişmesi, paketten vazgeçilmesi ve Merkez Bankasının aldığı önlemlerle sterlin dip seviyelerden toparlanma gösterdi.

Sterlin/dolar 26 Eylül’de 1,03’e geriledi

Sene başında 1,35 civarında olan parite %30 değer kaybetti ve 1,03’e geriledi. Sert kayıp sonrası alınan önlemlerle sterlinde iyileşme yaşanırken doların son çeyrekte düşüşe geçmesiyle parite 1,24’e kadar yükseldi. Yılın son işlem haftasında 1,20 etrafında fiyatlanan paritenin bu yılki kaybı %10’a düştü.

İngiltere ekonomisinde son durum

2022’de yüksek enflasyonla mücadele eden Avrupa ülkelerinden olan İngiltere’de Merkez Bankası sıkı para politikası uyguladı. Faiz oranı %3,5 ile son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarıldı. Ülkede enflasyon henüz çift hanede ve büyüme tarafında da ivme kaybı yaşanıyor. Üçüncü çeyrek GSYH %0,3 oranında küçüldü.

2023’ün ilk çeyreğinde ülke ekonomisindeki durgunluğun devam etmesi beklenirken enflasyonun ise bu süreçte tek haneye inmesi bekleniyor. Merkez Bankasının orta vadede enflasyon hedefi %2 olduğu için sıkı para politikasının bu dönemde de korunması bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin