Sterlin, istifa haberlerine nasıl tepki verdi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Fed’in son toplantı tutanaklarının Temmuz için de 75 baz puan olasılığını güçlendirmesiyle dolar küresel piyasalarda yükselirken euro, Avrupa Merkez Bankasının geride kalmasının da etkisiyle dolar karşısında 1,02’nin altına indi.

Sterlin cephesinde ise dolar baskısı ile yaşanan düşüş, bu hafta İngiltere hükümetinden gelen istifaların da etkisiyle hız kazandı. GBP/USDbu hafta 1,19’un altına indi ve Mart 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Sağlık ve maliye bakanlarının istifasının ardından Başbakan Johnson’ın da istifa etmesi bekleniyor. Önceki saat diliminde çıkan haberler Johnson’ın birkaç saat sonra istifasını açıklayacağı yönünde olurken sterlinde bugün bu haberlere olumlu tepki var. Parite 1,20’ye doğru toparlarken EUR/GBP 0,85’e indi.

Sterlin, TL karşısında da %1’e yakın yükseliş yaşıyor ve GBP/TRY bugün 20,74’e çıkarak son iki haftalık kaybını da silmiş oldu.

Sterlin bugün itibarıyla dolar karşısında sene başından bu yana %11,5 değer kaybetti. Euro karşısında ise eurodaki zayıflığın etkisiyle %1,3 primli, TL karşısında %15 yükseldi.

Yazar: Necdet Erginsoy

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir