Terra Classic yükselişine devam edecek mi? LUNC’nin artı ve eksileri neler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – 2022 yılına damga vuran ve kripto tarihinin en büyük çöküşlerinden birine sahne olan Terra ekosistemi, gündemi meşgul etmeye devam ediyor. 

Terraform Labs’ın o dönemdeki sabit kripto varlığı UST’nin 1 dolar sabitliğini kaybetmesiyle başlayan çöküş, piyasalarının en büyük kripto paralarından biri olan LUNA’nın fiyatının neredeyse sıfırlanmasına kadar devam etti. 

İlerleyen günlerde Terra ekosistemini kurtarmaya yönelik eylemler alınsa da Do Kwon ve ekibine olan güvenin zedelenmesinden dolayı, hiçbir aksiyon başarıyla sonuçlanmadı. Terra topluluğunun kurtarma planı çerçevesinde aldığı kararlardan biri de yollarına yeni bir Blockchain ile devam etmekti. Bu karar neticesinde, mevcut Blockchain, Terra Classic adını alarak kaderine terk edildi. 

Ancak bazı topluluk üyeleri, Terra’nın ilk Blockchain ağından vazgeçmedi ve geliştirilmesi için yoğun çaba harcamaya başladı. Bu çabalar neticesinde Terra Classic (LUNC) tokeni, son zamanlarda ciddi oranda yükseliş görerek kripto gündemindeki manşetlerde yerini almaya başladı.

LUNC, aslında ilk sıçramasını Haziran ayında gerçekleştirdi ve fiyatından bir sıfır attı. Temmuz ayında sessiz kalan kripto para, Ağustos ayında ikinci sıçramasını gerçekleştirerek fiyatından bir sıfır daha attı ve bugün, günün ilk saatlerinde 0,0003 dolarda zirve gördü. Şimdiye kadar ise Haziran ayından başlayan hareketle birlikte değerini yüzde 435 oranında artırmış oldu. LUNC’nin yaz aylarında gösterdiği sağlam performans ise akıllara 1 dolar fiyatına ulaşır mı sorusunu getirdi, ancak bu durum pek mümkün görünmüyor.

LUNC neden yükseldi? Önündeki engeller neler?

Terra Classic, kripto tarihinin en tartışmalı isimlerinden Do Kwon ve ekibiyle bağlarını kopardıktan sonra küllerinden yeniden doğan bir kripto para olarak lanse edilmeye başlandı. Bu yorum, piyasa katılımcılarının, ikinci bir Terra vakası olabileceği konusundaki temkinli yaklaşımlarıyla karşılanıyor. 

Terra ağı, terkedilmeden önce ağa verilen en büyük zarar ise trilyonları bulan LUNA tokeninin basılmış olmasıydı. Bu token basımı, zaten ciddi oranda değer kaybına uğrayan LUNA’nın fiyatının küsuratlı rakamlara gerilemesinde neden oldu. 

Terra Classic geliştiricilerinin şu an en büyük hedefi ise bu devasa arzı, olabildiğince geri çekmek. Ancak bunu kısa vadede gerçekleştirmek pek mümkün görünmüyor, zira şu an piyasada 6,5 trilyon LUNC olduğu raporlanıyor. Bu arz miktarı da LUNC’nin fiyatının 1 dolara ulaşması önündeki en büyük engel. Öyle ki bu rakam, şu an 1 trilyon doların altında seyreden toplam piyasa değerinin 6 katından fazla bir büyüklük anlamına geliyor. 

Ekip, ayrıca Terra Classic USD’nin (USTC), yeniden 1 dolar sabitine dönmesi için çaba sarf edeceğini de söylüyor. Ancak piyasadaki bazı yorumcular, USTC’nin sabitliğini yeniden sağlamaya yönelik çalışmaların, LUNC’ye zarar verebileceğini ve ikinci Terra çöküş vakasının yaşanabileceğini düşünüyor. 

Diğer yandan geliştiricilerin LUNC için staking işlemlerini başlatması ve dolaşımdaki arzı kısmaya yönelik yakım programlarına ağırlık verilmesi, altcoin fiyatının Ağustos ayında yeni bir ralliye girmesine neden olmuş gibi görünüyor. Şu an topluluğun, yakım aktiviteleriyle dolaşımdan 400 milyon civarında token çektiği söyleniyor. Ayrıca Binance’in LUNC aktivitelerini destekleyeceğine yönelik duyurusu da fiyat üzerinde olumlu bir etki yaptı.

Şimdi yatırımcılar, LUNC yakım faaliyetlerinin artarak devam edip etmeyeceğini merakla bekliyor. 

Özetleyecek olursak; LUNC’nin önündeki handikaplar arasında 6,5 trilyonu bulan devasa arzı ve USTC ile olası bir ilişki kurulması durumu var. Bunun yanında Terra’nın yeni Blockchain’i daha güçlü bir ağ olarak görülürse LUNC’den rol çalarak bu talebin önemli bir kısmını kendine çekebilir.

LUNC’nin avantajları arasında ise ilk olarak piyasada oluşan heyecandan bahsedilebilir. Bu heyecanı körükleyen gelişmeler ise yakım faaliyetlerinin devam etmesi ve LUNC staking işlemlerinin genişletilmesi olacak. Bu bağlamda geliştiriciler, kararlı çalışmaları sonrası ağa yeni projeler çekmeyi başarırsa LUNC’nin fiyat iyileşmesini 2023 yılına taşıması beklenebilir.

Ancak hâlâ sağlam temellere oturtulmamış olan bu hızlı yükselişin, aynı hızda geri çekilmelerini görmek de olasılık dahilinde olduğundan kripto yatırımcılarının, volatilite konusunda çok dikkatli olması gerekir.

LUNC fiyatı ne durumda? 

LUNC, bugün 0,0003 dolarda zirve gördükten sonra gün içi işlemlerde sert bir düşüş gördü. Şu an 0,00022 dolar bandına gerileyen kripto para, açılıştan bu yana yüzde 17 oranında düşüş gördü. 

0,00008 dolardan başlayan yükseliş hareketinde, bugünkü satışlar, ilk ciddi düzeltmeyi işaret ediyor ve 0,0002241 dolarda karşılanabilecek düşüş ivmesi, piyasa tarafından kısıtlı bir düzeltme olarak yorumlanabilir. 

Yazar: Günay Caymaz